U Cluj victorioasă pe terenul pe care va juca, miercuri, finala Cupei României

U Cluj a încheiat play-out-ul SuperLigii cu o victorie pe terenul celor de la Hermannstadt, scor 2-1, și a terminat campionatul pe locul 10. La Sibiu, locul unde ”alb-negrii” vor disputa miercurea viitoare finala Cupei României, cu Sepsi Sf. Gheorghe, meciul n-a avut nicio miză pentru cele două formații, ambele cu obiectivul îndeplinit, salvarea de la retrogradare, mai mult LPF neluând în calcul nici folosirea sistemului VAR pentru această partidă.

Gazdele au deschis scorul în minutul 23, prin Opruț, cu un șut sub transversală. Clujenii au reușit egalarea prin Bic, în minutul 58, după o degajare senzațională a portarului Gorcea. În prelungiri, U Cluj a obținut toate cele trei puncte, după un penalty transformat de Nistor. În clasament, ”Șepcile roșii” au încheiat pe locul 10 în clasament, cu 33 de puncte, cu două mai multe decât adversarii lor de vineri.