SuperLiga | CFR Cluj a pierdut derby-ul cu FCSB, învinsă de dubla măsură a VAR!

Sistemul de asistență video, VAR, a decis soarta derby-ului dintre FCSB și CFR Cluj, disputat duminică seara, pe stadionul Steaua din București. Gazdele au câștigat cu 1-0, printr-un penalty validat foarte ușor de arbitrii din camera VAR și transformat de italianul Compagno. Doar că, cu câteva minute înainte, același VAR i-a refuzat CFR-ului un penalty clar ca lumina zilei, la un henț văzut și de la Cluj, comis de Dawa în propriul careu! Dubla măsură a contat decisiv până la final în economia partidei, bucureștenii reușind să câștige toate cele trei puncte puse în joc.

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Chiricheș, Radunovic – Olaru, Șut, Djokovic – Cordea, Popescu, Coman

CFR Cluj: Sava – Kresic, Ajeti, Morgan – Manea, Muhar, Tachtsidis, Cvek, Camora – Yeboah, Bîrligea

Începutul partidei a fost dat, în mod simbolic, de Adrian Ilie – ”Cobra”, fostul component al Generației de Aur și fosta glorie a roș-albaștrilor. Stadionul ”Steaua” este plin ochi la revenirea FCSB-ului în Ghencea: 28.519 spectatori. Început prudent de ambele părți, echipele fiind mai preocupate să nu riște în faza defensivă. Ocazie uriașă de gol a feroviarilor, în min. 19: Târnovanu salvează spectaculos șutul lui Yeboah din apropierea porții, mingea ajunge la Muhar, iar acesta trimite în bară! Șut încearcă o lovitură de la distanță, în min.21, dar mingea trece pe lângă poarta clujenilor. Un nou atac consistent al clujenilor, în min.24, dar Dawa îl blochează foarte bine pe Bîrligea în careu.. Pantea șutează puternic din afara careului, în min.31, însă mingea trece peste poarta lui Sava. Pauză în Ghencea, după o primă repriză echilibrată, cu un ușor avantaj de partea jucătorilor antrenați de Andrea Mandorlini.

Nicio schimbare la CFR la pauză. Yeboah are prima ocazie a reprizei secunde, în min.50, când reluarea sa din afara careului a trrecut peste poarta bucureștenilor. Șut frumos trimis de Coman de la distanță, în min.57, dar balonul nu prinde cadrul porții lui Sava. Dublă schimbare la CFR, în min.60.: intră Krasniqi și Avounou, au ieșit Tachtsidis și Morgan, iar clujenii vor juca de acum în sistemul 4-4-2. Mingea îl lovește evident pe Dawa în brațul îndepărtat mult de corp, în min.62, dar, în mod absolut de neînțeles, VAR nu intervine! Penalty pentru FCSB, în min.64, la pătrunderea lui Compagno, care cade ușor în suprafața de pedeapsă de lângă Cvek! Faza este verificată de VAR, care validează în cele din urmă lovitura de la 11 m! GOL FCSB! COMPAGNO transformă fără emoții pe centrul porții, și este 1-0! Intră Otele, la feroviari, în locul lui Cvek, în min.78. Ultimele modificări la echipa din Gruia, în min.86.: Betancor și Filip, care i-au înlocuit pe Bîrligea și Manea. CFR forțează golul egalizator, dar FCSB s-a baricadat pe trei linii în fața careului propriu. Ajeti șutează cu efect, în min.90+5, dar mingea trece pe lângă poartă. Final de meci, și prima înfrângere a feroviarilor în acest sezon al SuperLigii.

Duminica următoare, CFR ar fi trebuit să joace, în Gruia, cu Sepsi, în etapa a V-a, dar partida a fost amânată pentru data de 10 septembrie, pentru a permite echipei din Sfântu Gheorghe să pregătească meciul tur din turul trei preliminar al Conference League. Astfel că următorul meci al feroviarilor se va disputa, probabil, pe 19 august, pe Cluj Arena, împotriva rivalei Universitatea Cluj.