„U” Cluj s-a calificat în „sferturile” de finală ale Cupei României

Universitatea Cluj și UTA Arad s-au înfruntat, miercuri seară, pe „Cluj Arena”, în cel de-al patrulea meci din „optimile” de finală ale Cupei României, ediția 2020/2021, miza fiind un loc în „sferturile” de finală ale competiției KO. Un clasic al fotbalului românesc, duelul dintre cele două echipe de tradiție în fotbalul românesc și-a consumat episodul 92. Universitatea și-a valorificat avantajul terenului propriu și s-a impus cu 2-1, obținând o calificare spectaculoasă pe tabloul de opt al întrecerii, prin golurile marcate de Ogbu și Ribeiro, în minutele 32 și 73. UTA a avut o bară în prelungiri.

Cu prilejul partidei de pe „Cluj Arena”, clubul clujean a realizat un echipament în ediție limitată, realizat de „Șepcile Roșii” împreună cu partenerul principal Superbet, pe care fotbaliștii lui Costel Enache le-au vor purta în teren și care vor ajunge apoi în posesia a 20 dintre cei mai norocoși suporteri care au cumpărat un bilet virtual la acest meci sau dețin abonamente pentru acest sezon. Dacă pentru Universitatea acesta a fost primul meci oficial din 2021, cei de la UTA au disputat deja șapte partide în Liga 1 de la începutul anului. Parcursul „studenților” în actuala ediție a Cupei României  a început pe ”Cluj Arena”, „studenții” reușind să treacă cu 2-0 de Unirea Dej. În faza următoare, adversarul „studenților” a fost Viitorul Șelimbăr, însă clubul din Sibiu nu a putut prezenta numărul necesar de jucători la ora partidei, din cauza situației epidemiologice. În „16”-imi ”U” s-a impus cu 8-2 pe terenul formației vasluiene din Liga ai III-a, Hușana Huși. Istoria confruntărilor dintre ”U” și UTA a început în 1946. În cele 91 de partide disputate până la jocul din Cupă până acum în istoria au fost marcate 256 de goluri. ”U” a înscris de 127 de ori în poarta arădenilor, primind 129 de goluri, și a câștigat 34 de meciuri. 16 jocuri s-au încheiat la egalitate, iar de 41 de ori balanța s-a înclinat în favoarea arădenilor. Cele două formații s-au întâlnit de 63 de ori la nivel de primă ligă. Din acestea, doar cinci partide s-au încheiat cu un scor alb. În Cupa României, ”U” a dat de patru ori peste UTA. Prima întâlnire din Cupă nu a fost una de bun augur pentru „studenți”, care au fost eliminați în a doua fază a competiției, după un 2-3 în 1948. În 1950 și 1953 tot ”Bătrâna Doamnă” a avut câștig de cauză. Universitatea a triumfat pentru prima dată în Cupă contra arădenilor în 1971. Pe 24 martie a acelui an, ”U” se impunea cu 2-0 pe vechiul „Ion Moina” și trecea în faza sferturilor de finală. Prima echipă calificată în „optimile” Cupei României a fost Dunărea Călărași, calificată la „masa verde” în dauna celor de la Turris Turnu Măgurele. Călărășenilor li s-au alăturat Petrolul Ploiești, care s-a impus cu 3-0 în fața ultimei clasate din Liga 1, CSMS Poli Iași. Tot ieri, Chindia Târgoviște a dispus, cu același scor, 3-0, de Farul Constanța. Astăzi se mai joacă Viitorul Tg. Jiu – Gaz Metan Mediaș, ASU Politehnica Timișoara – Astra Giurgiu și FC Botoșani – CS Universitatea Craiova.