”U” Cluj, pradă ușoară pentru Steaua

Universitatea Cluj a marcat un singur eseu și a încasat nouă în partida cu Steaua București, din deplasare, iar etapa viitoare primește vizita campioanei en titre CSM Știința Baia Mare, într-o partidă de 2 solist. Într-un alt joc, Dinamo a învins Timișoara Saracens după o pauză de nouă ani.

Steaua București și Universitatea Cluj s-au aflat, duminică, față în față, în ultimul meci ale etapei a 5-a din Superliga Națională de rugby. Gazdele și-au valorificat avantajul terenului propriu, dar și statutul de mari favorite, impunându-se cu cu 55-5, după o primă repriză de coșmar pentru clujeni, care n-au contat pe tabelă. Elevii lui Dănuț Dumbravă au marcat puțin de 9 eseuri. În urma acestui succes, Steaua București a făcut rocadă în clasament cu CSM Știința Baia Mare, trecând pe locuul secund, grație punctaverajului mai bun al campioanei. Revenind la meciul cu Universitatea, Steaua a început în forță și după câteva minute de tatonare în terenul de 22 al studenților clujeni, a reușit primul eseu în minutul 2. După o acțiune frumoasă jucată pe treisferuri, Robert Neagu a culcat balonul în terenul de țintă advers, după o pasă foarte bună primită de la Sioeli Lama. Daniel Plai a ratat transformarea, astfel că tabela a rămas la 5-0. Ionuț Dumitru a reușit al doilea eseu, iar Daniel Plai nu a mai ratat ținta, transformând pentru 12-0. În minutul 34, Damian Strătilă, bine deschis de către Ionuț Dumitru, a cuclat din nou balonul în terenul clujenilor, mărind ecartul la 17-0. Câteva secunde mai târziu, Jone Nasalo a făcut o cursă spectaculoasă din propriul teren de 22, până în 22-ul clujean, pasându-i lui Ngoni Chibuwe pentru eseul care a adus bonusul ofensiv Stelei încă din prima parte a întâlnirii, 22-0. Și repriza secundă s-a aflat tot la discreția amfitrionilor, care au marcat la foc automat, prin Ionuț Dumitru (2), cu mențiunea că „militarii” au dominat jocul chiar și în inferioritate numerică, și Strătilă, Savin și Surugiu, eseuri transformate de Boldor. Universitatea a închis tabela, cu un eseu reușit de Andrei Pricopie. În etapa următoarea, Steaua va întâlni, în deplasare rivala Dinamo, iar Universitatea Cluj va primi vizita campioanei en-titre, CSM Știința Baia Mare. Într-un alt meci, Dinamo Bucureşti a învins-o pe CS SCM Timişoara cu scorul de 31-28 (19-7), sâmbătă, pe teren propriu. Dinamo a învins-o pe Timişoara după o pauză de nouă ani în campionat. Bănăţenii au fost conduşi cu 22-7, dar au reuşit să întoarcă rezultatul şi să aibă 28-25 pe tabelă, însă în cele din urmă au obţinut doar punctul bonus defensiv.

În celălalt meci, CSM Ştiinţa Baia Mare a surclasat-o pe ACS Tomitanii Constanţa cu 80-17, în deplasare.