U Cluj leagă a doua victorie consecutivă și urcă pe loc de play-off!

După victoria superbă cu Rapid din etapa precedentă, U Cluj a obținut, duminică, a doua victorie consecutivă în SuperLigă și a urcat, în premieră în acest sezon, pe loc de play-off! Stoica a deschis scorul pentru clujeni în min.19, însă oltenii au reușit să restabilească egalitatea pe final de repriză, la singurul șut pe poartă, prin Bahassa, însă Popa i-a dus din nou în avantaj pe alb-negrii în min.53, cu un șut imparabil sub transversală. U Cluj este, provizoriu, pe poziția a șasea a clasamentului, cu 26 de puncte!

Formațiile de start:

U Cluj: Iliev – Oancea, Masoero, Mitrea, Vătăjelu – Chipciu, Simion, Doukoure, Stoica – Nistor – Popa

FCU Craiova: Gurău – Compagnucci, Lacroix, Henriques, Padula – Achim, Van Durmen – Chițu, Bauza, Bahassa – Blănuță

Nicio ocazie mare de gol în primul sfert de oră al partidei. GOOOOOOOL U Cluj! STOICA trimite spectaculos în plasă, în min.19, după o respingere a lui Gurău la reluarea cu capul a lui Masoero! 1-0! Ocazie mare de gol pentru clujeni în minutul 25 la șutul din afara careului trimis de Doukoure! Popa deviază ușor balonul care trece, însă, la câțiva centimetri de bara porții craiovenilor! Gurău reține șutul trimis de la mare distanță de Chipciu, în min.32. GOL Craiova! BAHASSA trimite în poarta lui Iliev cu latul, în min.38, la primul șut pe poartă al oltenilor! 1-1! Șut bun trimis de Stoica din 16 metri, dar Gurău respinge frumos în corner, în min.43.  Pauză!

Nicio schimbare în cele două formații la reluarea partidei. GOOOOOOOL U Cluj! Popa catapultează mingea sub transversală cu un șut spectaculos din interiorul careului, în min.53! Chipciu șutează din afara careului, în min.59, dar mingea ocolește cadrul porții adverse. Schimbare la U Cluj, în min.75: iese Popa, intră Silaghi. Dublă schimbare făcută de Ioan Ovidiu Sabău, în min.82: au ieșit Simion și Stoica, înlocuiți de Filip și Cîmpanu. Nu se mai înntâmplă nimic notabil până la fluierul final al partidei! U Cluj câștigă entuziasmant întâlnirea de pe Clyuj Arena!

Etapa următoare, U Cluj va juca, pe 11 decembrie, în deplasare contra celor de la Dinamo București, dar la mijlocul săptămânii vor evolua împotriva celor de la Botoșani pentru un loc în sferturile de finală ale Cupei României.