„U” Cluj, la al treilea eșec consecutiv

Universitatea Cluj și AFK Miercurea Ciuc s-au aflat față în față, joi, într-o partidă contând pentru etapa a 13-a din cadrul Ligii a 2-a. O etapă cu ghinion pentru formația antrenată de Costel Enache, căreia cifra 13 numai nu i-a purtat noroc. Amfitrionii și-au valorificat avantajul terenului propriu și s-au impus cu 2-1. Pentru Universitatea a fost a treia deplasare consecutivă, iar oboseala și-a pus amprenta pe evoluția „studenților”, care au și acuzat absențele a trei jucători importanți, Gabriel Tamaș, Robert Neciu și Alex Pop, toți trei accidentați. Universitatea trece printr-o perioadă dificilă, acumulând al treilea eșec consecutiv, după cele cu CSM Reșița și Rapid București. Deși au avut la dispoziție trei săptămâni de pauză, în condițiile amânării meciului cu Ripensia Timișoara, clujenii au evoluat modest în fața unui adversar cu rezultate oscilante în acest sezon, dovadă și locul ocupat în clasament înaintea etapei, respectiv 13. Nu e mai puțin adevărat că ciucanii au învins anterior Gloria Buzău și Concordia Chiajna, suficient pentru a le blinda moralul înaintea meciului cu Universitatea. A fost abia al doilea meci dintre cele două combatante, după cel din sezonul trecut, care s-a încheiat nedesci, scor 1-1. Să mai scriem că Universitatea a evoluat contra ciucanilor în inferioritate numerică din minutul 81, după eliminarea lui Filip. Următorul meci al Universității Cluj va avea loc pe 2 decembrie, pe teren propriu, cu Farul Constanța.