„U” Cluj învinge CSM Slatina cu un gol marcat în prelungiri

”U” Cluj a învins CSM Slatina, formație aflată în subsolul clasamentului Ligii a 2-a, cu un gol marcat în prelungiri și a ajuns la trei victorii consecutive în meciurile oficiale din acest an. Pe 3 martie, Universitatea forțează calificarea în „careul de ași” al Cupei României, întâlnind, pe teren propriu, de la ora 17.30, ACS Viitorul Tg. Jiu, pe care a învins-o de curând în campionat.

Universitatea Cluj și CSM Slatina s-au întâlnit, vineri seară, pe „Cluj Arena”, în cel de-al doilea meci al etapei a 17-a din cadrul Ligii a 2-a. Etapa debutând pe 25 februarie, cu meciul dintre Gloria Buzău și Rapid București, încheiat nedecis, scor 0-0. A fost al doilea meci al Universității pe teren propriu în acest an, dar primul în campionat, întrucât precedentul, cel cu UTA Arad, a avut loc în Cupa României. În tentativa de a prinde unul din locurile ce asigură prezența în play-off, echipa pregătită de Costel Enache a întâlnit o echipă din subsolul clasamentului, care se va bate pentru evitarea retrogradării, dar care a arătat bine în jocurile amicale disputate în acest an, în care a învins inclusiv liderul Ligii a 2-a, FC „U” Craiova 1948. În primul meci oficial, CSM Slatina a pierdut în fața celor de la CS Mioveni. Potrivit site-ul oficial al Universității Cluj, înființată în 2009, CSM Slatina a reușit în primii doi ani de viață două promovări consecutive, din Liga a IV până în divizia secundă. Ulterior formația slătineană s-a deființat, revenind în 2018. În această stagiune, Slatina a strâns 13 puncte, bifând patru victorii și un egal în cele 14 meciuri disputate până la cel cu Universitatea. În precedentele cinci jocuri, echipa din Olt a învins Metaloglobus (1-0) și Unirea Slobozia (3-0) și a fost depășită de Pandurii Târgu Jiu (1-2), Concordia Chiajna (2-3) și CS Mioveni (0-1). Marian Manea este golgheter, mijlocașul reușind să înscrie de două ori. La aceeași cotă se află Daniel Rogoveanu, Ianis Stoica și Ovidiu Cosmin Popescu. „U” a evoluat în formula Muțiu – Dican (Negrean 46′), Andr. Răuță, Luchin (cpt.), Taub – D. Acka (Golan 46′), I. Filip – Nic. Pârvulescu (Ștefănescu 46′), Ribeiro, Meșter (Ilieș 46′) – Ogbu. După un început anost de meci, fără evenimente importante la cele două porți, Universitatea a deschis scorul în minutul 33, prin Ogbu, care a înscris în urma unui corner executat de Riberio, iar după oaspeți și în urma unui fault în atac, pe care însă centralul nu l-a văzut. Este al doile gol marcat de Ogbu în acest an, după cel din meciul cu UTA Arad. Avantajul clujenilor a durat fix cinci minute, oaspeții restabilind egalitatea tot după o fază fixă și tot după un corner executat de Rogoveanu. Marian Manea a egalat după o fază bâlbâită. Vizibil nemulțumit de jocul prestat de Universitatea în prima repriză, Costel Enache și-a epuizat patru schimbări dintr-un foc în startul părții secunde, iar pe teren au fost „aruncați” Ilieș, Golan, Negrea și Ștefănescu, care i-au înlocuit pe Meșter, Acka, Dican și Pârvulescu. Ogbu a trecut pe lângă dublă în minutul 57, dar a reluat slab din apropiere o minge pe care scria 2-1. Costel Enache a mizat și pe Cristi Gavra, dar fără urmări pe tabela de marcaj. Ribeiro putea fi, din nou, eroul „studenților”, dar a trimis pe lângă poartă din 6 metrri. Salvarea a venit de la același Golan, care a înscris în minutul 5 al prelungirilor.

Celelalte partide ale etapei a 17-a se joacă sâmbătă și duminică, 27 și 28 februarie. Etapa viitoare, Universitatea Cluj întâlnește, în deplasare, ACS Comuna Recea. Meciul se joacă pe 8 martie, de la ora 15,30. Până la acest meci, Universitatea Cluj va juca, pe 3 martie, cu ACS Viitorul Tg. Jiu, în „sferturile” de finală ale Cupei României. Meciul va avea loc pe „Cluj Arena”, de la ora 17.30.