„U” Cluj încheie etapa a 9-a cu o deplasare dificilă

CS Mioveni și Universitatea Cluj închid, în această seară, etapa a 9-a din cadrul Ligii a 2-a. Cele două echipe se vor afla față în față începând cu ora 18. Partida a fost prefațată de antrenorul principal al clujenilor, Costel Enache, și de unul din jucătorii de viitor ai „studenților”, tânărul Alex Pop. ”Jucăm împotriva unei echipe care se apără foarte bine, cu o organizare bună în apărare și care primește greu gol. Echipa are calitate și în atac, de aceea va trebuie să fim foarte atenți la contratacurile lor. Pentru mine e clar că ne așteaptă o deplasare dificilă”, a declarat Costel Enache. Tehnicianul Universității are motive să-și facă probleme, chiar dacă CS Mioveni a început timid campionatul, iar în prezent navighează la jumătatea clasamentului, fiind abia pe 11, cu 10 puncte. Trebuie să avem în vedere că echipa pregătită de fostul antrenor al „Șepcilor Roșii”, Claudiu Niculescu, nu a pierdut de trei etape, înregistrând două victorii și un egal. Egalul a venit cu un a din pretendentele la promovare, Turris Turnu Măgurele. Universitatea Cluj trece la rândul ei printr-o perioadă foarte bună, cu șase meciuri la rând fără înfrângere, parcurs care îi do tot dreptul să spere la un rezultat pozitiv și la prelungirea acestei serii. Practic, Universitatea nu a cunoscut înfrângerea sub bagheta lui Costel Enache, reușind și calificarea în „16”-imile Cupei României. Ultimele cinci jocuri dintre CS Mioveni și Universitatea Cluj au avut loc la nivelul Ligii a 2-a, „studenții” câștigând doar unul, pe cel din 3 octombrie 2015, 1-0 în deplasare, gol Octavian Ursu în minutul 79. A fost un meci cu un final încins, în care CS Mioveni a încasat două cartonașe roșii, Răuță și Honciu fiind eliminați pentru exces de adrenalină. În 2011, cele două au împărțit prima scenă fotbalistică a țării. Ultimul meci, disputat în urmă cu un an, pe „Cluj Arena”, s-a terminat 2-2, cu Universitatea revenind de la 0-1 și evitând înfrângerea pe final, grație lui Dican. În ultimul meci disputat la Mioveni, în septembrie 2018, scorul a fost 1-1. „Ne așteaptă un meci dificil la Mioveni, împotriva unei echipe bune, cu jucători experimentați, care ne vor pune probleme. Noi suntem optimiști și concentrați. Ne-am pregătit foarte bine pentru acest joc, avem un moral bun și ne gândim la cele trei puncte”, a declarat și Alex Pop, care în precedentul meci de campionat, cu cu FC Concordia Chiajna, încheiat 1-1, a intrat pe teren în minutul 59, în locul experimentatului Andrei Mureșan. Sâmbătă au avut loc șapte partide în cadrul etapei a 9-a, în care gazdele și oaspeții și-au împărțit victoriile, câte trei. Metaloglobus București a urcat temporar pe primul loc după 2-1 cu OFK Miercurea Ciuc. FC „U” Craiova 1948 poate reveni în frunte dacă se impune astăzi în disputa cu Petrolul Ploiești de pe „Ilie Oană”. CSM Reșița a ajuns la patru meciuri la rând fără victorie, iar Aerostar Bacău a bifat al treilea eșec la rând, după 2-3 cu ACS Comuna Recea.