U Cluj ia toate cele trei puncte în fața ”lanternei roșii”, înainte de revenirea pe Cluj Arena

U Cluj a câștigat contra celor de la Mioveni, într-un meci disputat luni, la Mediaș, în cadrul etapei a cincea a play-out-ului SuperLigii, și s-a distanțat la patru puncte de primul loc de baraj. Formația lui Ioan Ovidiu Sabău a câștigat neașteptat de greu în fața argeșenilor, după reușita lui Thiam din minutul 72, venită după o eroare gravă a portarului oaspeților. De altfel, formația lui Nicolae Dică a venit la confruntarea cu Universitatea după patru înfrângeri în cele patru partide disputate în play-out și, mai mult, fără niciun gol marcat.

U Cluj: Gorcea – Oancea, Martic, Ilie, Goranov – Filip, Bic – Chipciu, Nistor, Ze Gomes – Thiam

CS Mioveni: Croitoru – Rădescu, Balaur, Garutti, Pedroso – Pop, Lepistu, Șerbănică – Gutea, Rusu, Lixandru

Clujenii au avut prima mare ocazie de gol în min.13, când Ilie a șutat puternic din interiorul careului, dar Balaur a respins cu un reflex bun din careul mic, salvându-l pe Croitoru de primirea golului. După un sfert de oră relativ echilibrat, ”Șepcile roșii” s-au instalat în jumătatea ”lanternei roșii”, care se apără încrâncenat pe trei linii. Surprinzător, clujenii nu reușesc să se apropie periculos de poarta celor de la Mioveni, majoritatea acțiunilor risipindu-se în preajma careului de 16 metri. Finalul primei reprize îi găsește în atac pe oaspeți. Gutea șutează din colțul careului, în min.43, dar Gorcea este la post și reține balonul cu siguranță. Chipciu putea deschide scorul în min.44, dar șutul său de la distanță a fost scos de sub transversală de portarul celor de la Mioveni. Pauză la Mediaș, după o repriză sub așteptări făcută de fotbaliștii antrenați de Ioan Ovidiu Sabău, care, în ciuda unei posesii a balonului de aproape 70 la sută și a celor șapte lovituri de la colț de care au beneficiat, au trimis abia trei șuturi spre poarta oaspeților.

Ioan Ovidiu Sabău l-a ținut la vestiar pe Filip, introducându-l în locul acestuia pe Remacle în debutul reprizei secunde. Belgianul a și avut primul șut spre poartă, în min.46, dar mingea a trecut peste poartă. Chipciu își încearcă și el șansa pe contraatac, în min.48, dar șutul său este blocat de Croitoru. Thiam reia și el cu capul din mijlocul careului, în min.50, dar mingea ocolește poarta Mioveniului. O nouă schimbare la U Cluj, în min.60: iese de pe teren Ze Gomes, înlocuit de Tescan. Cea mai mare ocazie de gol a meciului vine în min.66: Remacle șutează puternic, Croitoru respinge cu greu în fața, balonul ajunge la Chipciu care trimite incredibil peste poartă din doar câțiva metri! Uriașă oportunitate de gol irosită de căpitanul clujenilor! GOOOOOOOOL U Cluj! Min.72: Thiam reia cu capul spre poartă din centrarea lui Goranov, dar Croitoru are o intervenție hilară și scapă balonul pe sub el în plasă! 1-0! A intrat și Bălan, în locul lui Thiam, în min.80. Ultima ocazie a meciului i-a aparținut lui Chipciu, în min.86, când a șutat în Croitoru.

Cu această victorie, U Cluj a strâns 26 de puncte în clasament, iar echipa antrenată de Sabău este la doar două puncte de liderul din play-out, U Craiova 1948. În etapa următoare, U Cluj va juca împotriva celor de la FC Voluntari, pe 1 aprilie, meci care se va disputa pe Cluj Arena. Până atunci, însă, ”alb-negrii” vor inaugura, joi, noul gazon de pe propriul stadion, în semifinala Cupei României, contra celor de la UTA Arad.