„U” Cluj i-a cedat pe Vâtcă și Tamaș

FC Universitatea Cluj a ajuns la o înțelegere privind rezilierea contractului pe cale amiabilă cu portarul Cosmin Vâtcă, informează site-ul oficial al „studenților”. Sosit la Universitatea la începutul acestei stagiuni, Cosmin Vâtcă a apărat poarta Universității doar în patru partide  oficiale. A debutat pentru ”U” în meciul din Cupa României, împotriva celor de la Unirea Dej, câștigat de „studenți” cu 2-0. Primul său joc în campionat a fost în victoria cu CS Mioveni. ”Clubul nostru îi urează succes în carieră!”, se arată pe sursa citată. În egală măsură, Universitatea s-a despărțit și de fundașul Gabriel Tamaș, cedat la FC Voluntari, echipă ce activează în Liga 1. ”FC Universitatea Cluj a ajuns, în concordanță cu dorința exprimată de jucător, la un acord cu FC Voluntari privind transferul lui Gabriel Tamaș la echipa de pe penultimul loc din Liga 1”, se arată pe site-ul clubului clujean. Gabriel Tamaș a strâns 10 prezențe în tricoul Universității în prima parte a campionatului. Având în spate experiența sezoanelor petrecute în competiții precum La Liga, SuperLiga din Turcia sau Premier League, Gabi a purtat banderola de căpitan încă din prima etapă, când ”U” s-a impus cu 1-0 pe terenul celor de la Aerostar Bacău. Din păcate, acel joc a venit cu prețul unei accidentări serioase. S-a întors pe teren în a doua repriză a partidei cu Unirea Dej din Cupa României, câștigată de „studenți” cu 2-0. Prima reușită a lui Gabriel Tamaș pentru ”U” a venit în ultimul joc al anului, când a înscris în fața Ripensiei Timișoara golul ce ne-a adus pe loc de play-off înaintea pauzei de iarnă.