„U” Cluj, dublă victorie cu HC Corona Brașov

Echipa feminină de handbal a Universității Cluj susținut, miercuri și joi, două meciuri de pregătire în compania formației Corona Brașov. „Studentele” s-au impus în ambele partide de verificare, disputate în Sala Sporturilor „Horia Demian”, evident fără spectatori, respectând măsurile impuse de autorități în perioada stării de alertă pentru prevenirea răspândirii cu noul coronavirus. În prima partidă, Universitatea s-a impus la limită, cu scorul de 25-24, după 12-10 la pauză, iar golurile învingătoarelor au fost marcate de Rebeca Necula – 6, Florina Chintoan – 5, Diana Lazăr -4, Florența Ilie – 3, Denisa Șelever, Judith Vizuete și Corina Cordoș, toate trei cu câte 2 reușite și Anamaria Dumitrașcu, ultima fiind autoare a unui gol.În cea de-a doua partidă, disputată joi dimineață, handbalistele universitare s-u impus din nou în fața grupării de sub Tâmpa, de data aceasta la o diferență de patru goluri, cu scorul de 34-30, după 21-16 la pauză. Pentru Universitatea Cluj au marcat Paulina Masna – 8 goluri, Denisa Șelever și Florin Chintoan, ambele cu 6 goluri, Diana Lazăr – 5, Rebeca Necula – 3, Florența Ilie și Raluca Nicolae, cu 2 goluri și Judith Vizuete și Bianca Lupașcu, cu câte un gol marcat. „Am efectuat două partide de pregătire în compania celor de la Corona Brașov – o formație ambițioasă, cu un lot valoros și de mare perspectivă. În primul meci nu am evoluat conform așteptărilor, am avut situații clare de a marca și nu am facut-o. Deși am câștigat, nu am fost deloc mulțumiți de jocul prestat. Joi am evoluat foarte bine și am controlat aproape în totalitate meciul. Avem nevoie de o victorie într-un meci oficial pentru a ne descătușa! Avem o echipă frumoasă și începem să creștem de la meci la meci”, a declarat Sergiu Cacoveanu, directorul sportiv al formației universitare. Sâmbătă, „studentele” se vor deplasa la Zalău pentru al treilea meci de pregătire din această săptămână, în compania formației HC Zalău.