„U” Cluj continuă seria victoriilor în amicale

Universitatea Cluj a ajuns la al treilea succes în partidele de pregătire după din tot atâtea meciuri disputate. Elevii antrenați de Costel Enache s-au impus cu 4-1 în fața formației secunde a celor de la FC Voluntari, care activează în Liga a 3-a. Partida s-a disputat la sfârșitul săptămânii trecute, la Centrul Național de Fotbal Buftea. Așa cum era de așteptat, antrenorul principal Costel Enache a aliniat două echipe de start diferite în fiecare repriză, pentru a le oferi minute tuturor jucătorilor disponibili. Universitatea i-a avut în teren din primul minute pe Muțiu – Rus, Sburlea, Dican, Taub, Meșter, Negrean, Filip, Ștefănescu, Golan, Gavra. Sburlea este un junior aflat în probe, format la Kids Tâmpa Brașov. „Studenții”, net superiori, s-au instalat la conducerea ostilităților devreme, iar fostul ceferist Laurențiu Rus a deschis scorul în minutul 7, acesta marcând după un corner. Este primul gol marcat de fundașul lateral în tricoul lui ”U”. La doar trei minute, Cristian Gavra a majorat diferența, în urma unui scenariu identic. Atacantul a ajuns la al patrulea gol în acest stagiu de pregătire. La aproximativ jumătate de oră de la fluierul de start, cei de la FC Voluntari II au profitat de un contraatac și au redus din diferență. Până la pauză, alb-negrii au căutat golul al treilea, însă în ciuda ocaziilor, tabela nu a mai fost modificată. La începutul părții secunde, Costel Enache a utilizat următoarea echipă: Vâtcă –  Rus, Luchin, Telcean, Berci, Dican, Atska, Ribeiro, Pîrvulescu, Chacana, Pop. Începutul reprizei a fost marcat de un joc concentrat în zona de mijloc, fără ocazii de poartă. În minutul 60, Andrei Gorcea și Matei Moraru i-au înlocuit pe Cosmin Vâtcă, respectiv Tudor Telcean. Cu aproximativ zece minute înainte de final, Lucas Chacana a întreprins o acțiune personală și i-a așezat mingea lui Sergio Ribeiro, portughezul finalizând cu brio pentru 3-1. Argentineanul Chacana (adus de la CSMS Poli Iași în această iarnă) s-a afirmat din nou în minutele de prelungiri. Extrema Universității a scăpat singur cu portarul și a închis tabela la 4-1. Următorul amical al „studenților” va avea loc la mijlocul acestei săptămâni, mai exact pe 27 ianuarie, cu Rapid București, formație care activează în Liga a 2-a. O zi mai târziu, Universitatea va întâlni CSA Steaua București. Să mai adăugăm că juniorii Patrik Kis, Andrei Vînău, Alexandru Fărăgău și Matei Morar, toți legitimați la Universitatea Cluj, au fost convocați la o acțiune a naționalei de juniori Under 16. Micii „tricolori” vor desfășura un cantonament la Centrul Național de Fotbal Buftea în perioada 29 ianuarie – 7 februarie. Stagiul va consta în antrenamente și jocuri de pregătire.