U Cluj a trecut și de Dinamo și s-a apropiat la trei puncte de locul 3 în SuperLigă!

U Cluj a reușit, luni seară, a treia victorie consecutivă în campionat, la București, împotriva celor de la Dinamo București, și s-a apropiat la doar trei puncte de podium! Soarta partidei a fost decisă încă din minutul 4, când veteranul Nistor a înscris imparabil în poarta ”câinilor roșii”, după o fază creată de căpitanul Alex Chipciu.

Echipele de start:

Dinamo: Golubovic – Lucas Alves, Bena, Patriche (cpt.) – De Moura, Roșu, Ilic, Amzăr – Iglesias, Gregorio, Politic

U Cluj: Iliev – Oancea, Masoero, Mitrea, Vătăjelu – Simion, Doukoure – Stoica, Nistor, Chipciu (cpt.) – Popa

Dacă învinge la București, U Cluj va urca până pe locul 5 în SuperLigă, în schimb, chiar și în cazul unei victorii, Dinamo va rămâne în subsolul clasamentului. GOOOOOOOOL U Cluj! Contraatac fulgerător al clujenilor pe partea stângă în min.4: Chipciu  centrează în careu, Popa reia în mijlocul careului de unde NISTOR trimite imparabil în plasă, pe colțul lung al porții dinamoviste! 0-1! Ocazie bună pentru Dinamo ratată de Politic, în min.7, care a reluat la câțiva centimetri de poarta lui Iliev. Șut puternic trimis de Popa în min.20, dar mingea nu prinde cadrul porții lui Golubovic. Amzăr reia frumos spre poartă din apropiere, în min.28, dar Iliev se opune cu succes și este doar corner pentru Dinamo. Gregorio își încearcă și el șansa de la distanță, în min.32, dar balonul trece departe de poarta clujenilor. Bară transversală pentru Dinamo în min.40, la reluarea pe spate cu capul a lui Dennis Politic din marginea careului mic! Chipciu are ultima ocazie a reprizei, în min.45, dar șutul său este pe direcția lui Golubovic care reține fără probleme. Pauză!

Repriza secundă începe cu o ratare mare a lui Politic scăpat singur cu Iliev, în min.46, dar portarul lui U respinge cu un reflex excelent. Ioan Ovidiu Sabău face primele modificări în formația sa, în min.59: au intrat Manu și Fossati, care i-au înlocuit pe Popa și Doukoure. Gregorio de la Dinamo are o șansă de gol, dar lovitura sa de cap se duce pe lângă poartă, în min.60. Dublă schimbare la Universitatea, în min.67: au ieșit Stoica și Oancea, au intrat Silaghi și Vali Gheorghe. Clujenii se pare că au renunțat total la faza ofensivă și așteaptă cu calm atacurile gazdelor, care nu reușesc însă să pună în pericol poarta apărată de Iliev. Țîră are o ocazie bună de a marca în min.80, dar mingea trimisă de acesta se oprește în plasa laterală. Nistor caută vinclul porții în min.89, dar mingea trece la mică distanță de poartă. Final de meci.

Etapa următoare, U Cluj va juca, pe Cluj Arena, împotriva celor de la Oțelul Galați, partida urmând să aibă loc duminică, 17 decembrie.