„U” Cluj a ratat calificarea în „careul de ași” al Cupei României

Formația antrenată de Costel Enache și Cătălin Munteanu și-a încheiat aventura în ediția 2020/2021 a Cupei României, după ce miercuri seară a fost eliminată din drumul spre semifinalele competiției de ACS Viitorul Tg. Jiu, echipă pe care a învins-o în campionat, pe 18 februarie. „Ultima prezență a Universității Cluj în semifinalele Cupei României datează din sezonul 2014/2015, când „studenții” au disputat finala, pierdută în fața FCSB-ului. Coincidența face că și atunci, Universitatea a întâlnit în „sferturi” o echipă din Tg. Jiu, respectiv Pandurii.

Universitatea Cluj și ACS Viitorul Tg. Jiu s-au întâlnit miercuri seară, pe „Cluj Arena”, într-un meci contând pentru faza „sferturilor” de finală ale Cupei României. A fost defapt o reîntâlnire, întrucât cele două s-au mai aflat față în față de curând, dar în campionatul Ligii a 2-a și pe terenul gorjenilor, iar „studenții” s-au impus cu 2-1. Miza s-a mutat în Cupa României, iar echipa antrenată de Costel Enache a fost învinsă cu 1-3, după ce a condus cu 1-0, prin golul marcat foarte devreme devreme de israelianul Idan Golan, același care a adus victoria „studenților” în ultimul meci de campionat, cel cu CSM Slatina. Universitatea s-a prăbușit în repriza secundă, în care a încasat trei goluri și nu a mai contat după eliminarea lui Luchin, din minutul 75, care a interceptat cartonașul roșu pentru lovirea unui adversar. Tegle (din penalty) și Paraschiv, acesta din urmă cu două reușite, au semnat victoria gorjenilor, care s-au calificat în premieră în semifinalele Cupei României. Flavius Stoican, antrenorul Viitorului, visează la o finală cu echipa sa de suflet, Dinamo București.

Cu trei victorii în precedentele trie partide oficiale disputate în acest an, clujenii au contabilizat prima înfrângere. A fost o încleștare între tradiție și ascensiunea prezentului. Unirea Dej (2-0), Viitorul Șelimbăr (3-0), Hușana Huși (8-2) și UTA Arad (2-1) sunt echipele pe care Universitatea Cluj le-a eliminat în actuala ediție a Cupei României. Astăzi se joacă ultimul meci al „sferturilor”, Dunărea Călărași – Dinamo București. O partidă între două echipe care în sezonul trecut s-au înfruntat la nivelul Ligii 1. Între timp, călărășenii au retrogradat. După dușul rece din etapa a 25-a, 0-5 cu Viitorul Constanța, Dinamo nu mai poate spera la play-off, așa că se concentrează pe Cupa României, sperând să poată salva un nou sezon compromis câștigând trofeul. O specialist a competiției, alături de rivala FCSB, Dinamo nu a mai câștigat Cupa României din 2012, în vreme ce călărășenii pot obține cea mai bună performanță din istorie în această competiție, dacă îi elimină pe „alb-roșii” și acced în semifinale. Dunărea a eliminat până acum Mostiștea Ulmu (2-1), CSC Sânmartin (1-0) și Turris-Oltul, retrasă din competiții. Bucureștenii au trecut de Viitorul Constanța (3-0) și FCSB (1-0).