„U” Cluj a debutat cu dreptul în play-out

Cu Victor Dican în mare formă, autorul unei duble, Universitatea Cluj a revenit de la 0-1 în disputa cu CSM Slatina, prima din play-out, s-a impus cu 4-2 și e a doua în clasamentul Grupei A, iar etapa viitoare stă, astfel că următorul meci al „studenților” va avea loc pe 14 aprilie, pe teren propriu, cu Pandurii Lignitul Tg. Jiu.

După ratarea obiectivului principal, cel al calificării în play-off-ul din Liga 2, „Șepcile Roșii” vor disputa șase partide în grupa A a play-out-ului, grupă din care mai fac parte Farul Constanța, Metaloglobus București, ACS Comuna Recea, Ripensia Timișoara CSM Slatina și Pandurii Lignitul Târgu Jiu. Pe prima din cele șase a disputat-o duminică după amiază, întâlnind, în deplasare, CSM Slatina. Cele două echipe s-au reîntâlnit la ceva mai mult de o lună. Pe 26 februarie, „U” Cluj și CSM Slatina s-au aflat față în față în sezonul regulat, pe „Cluj Arena”, iar „studenții” s-au impus cu multă șansă, scor 2-1, cu golul victoriei marcat în minutul 5 al prelungirilor, de Idan Golan. Derick Ogbu deschidea scorul atunci în minutul 33, iar oaspeții egalau cinci minute mai târziu. Partida de duminică a reprezentat un moment de restart moral pentru elevii lui Costel Enache, afectați după ratarea calificării în play-off. Să mai scriem că în săptămâna meciului, Radu Constantea și-a anunțat demisia din funcția de președinte al FC Universitatea Cluj. Cu ocazia meciului de la Slatina, în echipa clujenilor a revenit Dan Berci, care a stat pe bvară o bună bucată de vreme din cauza unei accidentări. „U” s-a impus și de data aceasta, dar mult mai ușor decât în februarie, dovadă și scorul, 4-1. CSM Slatina a deschis scorul în minutul 4, prin Daniel Rogoveanu, din penalty, dar Universitatea a răspuns cu golul lui Taub, care a stabilit rezultatul primei părți, 1-1. „U” a trecut în avantaj la cinci minute de la reluare, grație lui Victor Dican, jucătorul care în săptămâna meciului și-a prelungit contraxtul cu gruparea „Șepcilor Roșii”. Cosmin Meșter a dus scorul la 3-1 în minutul 58, iar Dican a „recidivat” în minutul 75, reușind dubla și aducând liniștea în tabăra „alb-negrilor”. „U” a fost aproape de cea mai clară victorie a sezonului în Liga a 2-a, dar scorul final, 2-4, a fost stabilit de gazde, care au redus din diferență prin Ianis Stoica, în minutul 88.

U” a jucat cu Muţiu – Dican (cpt.), Telcean, Andr. Răuţă, Ilieş (Meșter 30′) – D. Acka (Nic. Pârvulescu 30′), Negrean, Taub – Ribeiro, Al. Pop (Golan 46′), Ogbu
După cum menționează site-ul oficial al Universității Cluj, înființată în 2009, CSM Slatina a reușit în primii doi ani de viață două promovări consecutive, din Liga a IV până în divizia secundă. Ulterior formația slătineană s-a deființat, revenind în 2018. Slătinenii au terminat sezonul regulat pe poziția a 18-a și vor începe play-out-ul de pe locul 6 cu 15 puncte, la opt puncte de locul de baraj ce este ocupat de Ripensia Timișoara. CSM Slatina a obținut două puncte în ultimele cinci partide, fiind învinsă de ”U” (1-2), de Ripensia Timișoara (0-1) și de Csikszereda (0-1). Cele două puncte au fost obținute pe teren propriu cu Farul (1-1) și în deplasarea de la Reșița (1-1). Marin Manea și Ianis Stoica sunt cei mai buni marcatori din lotul lui Cristian Stănculețu, ambii cu câte trei reușite. Celelalte două meciuri din Grupa A s-au jucat sâmbătă. ACS Comuna Recea a măturat terenul cu Pandurii Lignitul Tg. Jiu, în fața căreia s-a impus cu 5-0, iar Farul Constanța și Ripensia Timișoara au terminat la egalitate, scor 1-1. Metaloglobus București a stat. În clasament, Farul Constanța ocupă primul loc, cu 33 de puncte, urmată de Universitatea Cluj, cu 32 de puncte, Metaloglobus București (30), ACS Comuna Recea (26), Ripensia Timișoara (23), CSM Slatina (15) și Pandurii Lignitul Tg. Jiu (13). Etapa viitoare, pe 10 aprilie, programează partidele Metaloglobus București – Farul Constanța, Pandurii Lignitul Tg. Jiu – CSM Slatina și Ripensia Timișoara – ACS Comunea Recea. Universitatea Cluj va sta. Următorul meci al elevilor antrenați de Costel Enache va avea loc pe 14 aprilie, pe teren propriu, cu Pandurii Lignitul Tg. Jiu.