U-BT, prima echipă românească ajunsă în sferturile Champions League la baschet

U-BT Cluj a câștigat meciul din deplasare cu echipa belgiană Filou Oostende, scor 85-74, și a devenit prima echipă din România care ajunge în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la baschet masculin.

Campioana României, debutantă în competiţie, a reuşit să câştige Grupa K, cu 7 puncte, urmată de echipa spaniolă Unicaja Malaga, 6 puncte, şi Filou Oostende, 5 puncte.

Într-un meci capital, ”U” a început în forţă şi după zece minute conducea cu un avans impresionant de puncte, 31-12. Lucrurile au stat perfect pentru clujeni și în sfertul doi, încheiat cu 15 puncte avantaj pentru U-BT, 50-34. Belgienii au revenit după pauză, și au mai redus diferența cu 8 puncte, 59-67. Ultimele 10minute au fost extrem de tensionate, Oostende reușind să se apropie chiar la trei puncte pe tabelă, 73-70, respectiv 75-72. Patrick, Brown și Stipanovic au făcut apoi legea în teren, reușind să califice la final echipa din Cluj în faza următoare a competiției, scor final:  85-74 (31-12, 19-22, 17-25, 18-15)

Principalii marcatori de la U-BT au fost Patrick Richard 17 puncte , Andrija Stipanovic 16 puncte, și Stefan Bircevic 13 puncte.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc vineri, 25 martie.