U BT Cluj, victorie lejeră în primul meci al Ligii Naționale de baschet

După ce marți au cucerit Supercupa României, baschetbaliștii de la U BT Cluj au jucat, tot la Ploiești joi, cu Petrolul, în prima etapă a noului sezon al Ligii Naționale de baschet masculin. După un meci fără istoric, clujenii au bifat a doua victorie consecutivă, scor 71-81 (24-24, 11-27, 20-16, 16-14).

Ploieștenii încep mai bine meciul, și conduc cu 7-2 încă din min.3. Stipanovic aduce pentru prima dată egalitatea pe tabela de marcaj, 11-11, în min.5. Echilibrul se menține în continuare, 15-15 în min.6, dar Brkic, în min.7, reușește un coș de trei puncte iar echipa din Ploiești se distanțează la cinci puncte, 20-15. Este 24-24, la finalul primului sfert, U BT egalează în ultima secundă cu o aruncare de trei puncte reușită de Guzman.

Începutul sfertului doi este dominat de clujeni, care se distanțează la 24-35, fără va ploieștenii să reușească vreun punct în primele cinci minute!. Se fac zece puncte diferență, 28-38, după o nouă reușită de la distanță a lui Guzman. Lăpuște mărește diferența pentru campioana României, în min.7, 28-40. Meindl transformă două libere și duce pe U BT la 14 puncte în fața gazdelor, cea mai mare diferență de scor de până acum, 35-49. Lăpuște înscrie și el, și tabela indică la pauză 35-51 în favoarea clujenilor. Ploieștiul a reușit doar 11 puncte în acest sfert.

A doua parte a meciului nu aduce nimic spectaculos, U BT fiind în continuare echipa care controlează ostilitățile în teren. La jumătatea sfertului, clujenii își păstrează avansul, 45-59. Final de sfert trei: U BT conduce cu 12 puncte, 55-67. Până la final, baschetbaliștii antrenați de Mihai Silvășan conservă avantajul de pe tabelă, și câștigă fără emoții: 71-81, scor final.

Principalii marcatori ai partidei: Bircevic și Meindl, 13 puncte, Cate și Stipanovic, 12 puncte, de la U BT Cluj, respectiv Brkic, 17 puncte, și Kwamain, 12 puncte, de la Petrolul Ploiești.