„U” BT Cluj s-a încălzit înaintea duelului din Champions League

Campioana națională en titre la baschet, ”U” Banca Transilvania Cluj a evoluat, joi seară, Miercurea Ciuc, contra echipei gazdă, penultima în clasamentul la zi, într-un meci contând pentru etapa a 11-a din cadrul Ligii Naționale de baschet masculin. Partida s-a defășurat în Sala Sporturilor Eross Zsolt și a fost câștigată de Universitatea, scor 86-73, pe „sferturi” 28-16, 22-18, 21-20, 15-19. În urma acestei victorii, echipa antrenată de Mihai Silvășan a revenit pe primul loc al clasamentului, cu 20 de puncte. Trupa antrenată de Laszlofy Botond nu s-a regăsit în actuala stagiune și a înregistrat un singur rezultat pozitiv. Harghitenii au învins-o în noiembrie pe Dinamo cu 84-74, în timp ce în etapa precedentă au cedat duelul cu CSM Târgu Jiu la 30 de puncte diferență, scor 97-67. Ciucanii au mizat și în meciul cu Universitatea pe principalul marcator al echipei în acest sezon, Mihajlo Bogdanović, care a izbutit medii de 16.3 puncte, 4.0 pase decisive și 3.1 recuperări. Clujenii, cu victorii pe linie în principala competiție internă, s-au deplasat la Miercurea Ciuc după ce au răpus-o fără emoții în etapa precedentă pe Rapid București. Cel mai bun jucător al Universității a fost Dustin Hogue, autor a 18 puncte și 10 recuperări. De notat faptul că Nandor Kuti a revenit pe teren după mai multe luni de pauză și s-a evidențiat cu 10 puncte și 4 pase decisive în fața giuleștenilor. După deplasarea de la Miercurea Ciuc, „U” Banca Transilvania va avea o încleștare de foc miercuri, 15 decembrie, în Basketball Champions League. Lideri în grupă, studenții o vor înfrunta pe Happy Casa Brindisi.

Echipa Under 15 a Academiei „U” BT se află la Debrecen

Academia „U” Banca Transilvania Cluj continuă să aibă parte de partide internaționale. După formațiile Under 16 și Under 20, a sosit rândul juniorilor Under 15 să pornească la drum în noul sezon de EYBL. Baschetbaliștii lui Sergiu Popa se află la Debrecen, pentru un turneu care va ține până duminică, 12 decembrie. Universitatea a fost repartizată în grupa B, alături de Debrecen Academy, Alpha Sport Team Sibiu, Ratgeber Academy (Ungaria), Inter Bratislava, College Basket (Italia), Grosuplje (Slovacia), BCM Orli Postejov (Cehia) și USK Praga (Cehia). Clujenii au susținut joi seară primul meci, cu Debrecen Academy, iar în această dimineață vor întâlni, de la ora 10, pe Inter Bratislava. Sâmbătă, 11 decembrie, are loc meciul cu Grosupje, de la ora 10,  iar duminică, 12 decembrie, este programat ultimul joc, cu BCM Orli Prostejov, de la aceeași oră, respectiv 10. ”Pentru generația 2007, la Debrecen va fi prima experiență europeană și implicit primul contact cu alte culturi baschetbalistice. Îmi doresc să fim o echipă unită, să avem atitudine la fiecare meci din primul minut și până în ultimul. Sper să ne întoarcem de acolo cu cât mai multe victorii”, a declarat antrenorul clujenilor, Sergiu Popa. Al doilea turneu EYBL pentru „U” Banca Transilvania Cluj Under 15 este programat în ianuarie, în orașul maghiar Pecs.