U-BT Cluj, noua și vechea regină a României la baschet masculin!

U-BT Cluj a câștigat, duminică, al treilea titlu consecutiv de campioană națională și al optulea din istoria clubului, după victoria 70-59 (20-15, 15-20, 16-10, 19-14), în meciul șase al finalei disputate contra celor de la CSM Oradea, în fața a 10.000 de spectatori! Victoria este cu atât mai mare, cu cât echipa lui Mihai Silvășan a început finala cu două înfrângeri consecutive pe terenul rivalilor din Oradea!

Bircevic înscrie primele puncte ale partidei pentru clujeni, în primul minut! U-BT se instalează la cârma meciului, iar Guzman înscrie deja al șaselea său punct și își duce echipa la un avantaj de 6 puncte pe tabelă, 9-3, în min.4. Orădenii egalează la 9, în min.5. Mai mult, Markovic înscrie perfect de la distanță, iar orădenii au preluat conducerea pentru prima dată, 11-12, min.6. Jones  înscrie de la ”libere”, iar U-BT are 15-12, în min.7. Cu 30 de secunde înainte de finalul sfertului, Gordic aruncă perfect ” de trei”, iar scorul devine 20-15, pentru Cluj.

Susținuți de publicul senzațional, clujenii se distanțează la 7 puncte, prin Jalen Jones, în min.2. Markovic reușește o nouă aruncare de la distanță, urmată imediat de o aruncare reușită de sub panou, iar Oradea se apropie la două puncte pe tabelă, 24-22. Egalitate la 24, în min.4! Richard duce CSM Oradea în avantaj, în min.5, 24-26, după o serie de 9-0 reușită de oaspeți.  Cățe este imbatabil sub panou, și duce scorul la 29-28! Nicolescu înscrie dezarmant de la distanță, iar echilibrul se menține între cele două formații. Egalitate la 33, cu un minut și 20 secunde înainte de pauză. Patrick Richard aruncă Sala Polivalentă în aer cu o aruncare perfectă, iar U-BT trece din nou în fața orădenilor, 35-33, în min.9, dar Markovic stabilește rezultatul pauzei, 35-35!

Guzman înscrie primul punct pentru clujeni în sfertul trei, iar Gordic duce scorul la 39-35, în al doilea minut. Început perfect pentru U-BT, Richard majorând avantajul la șase puncte, 41-35, în min.3. Markovic aduce iar speranțele în tabăra orădenilor, reducând diferența la doar un punct, 41-40, în min.5. Meindl înscrie de la mare distanță, iar U-BT pune iar șase puncte în fața rivalilor, 46-40, în min.4, iar Cățe duce scorul la 48-40 pe contraatac! Guzman ratează două aruncări libere, în min.7, dar Meindl repară greșeala colegului său, coș + aruncare liberă, iar diferența pe tabelă a crescut la 11 puncte pentru U-BT, 51-40, în min.8! Bostic și Neal înscriu cinci puncte pentru Oradea, iar sfertul trei se încheie 51-45 pentru clujeni!

Ultimele zece minute ale meciului! Jones începe perfect cu o aruncare de trei puncte în primele secunde, iar U-BT se duce la opt puncte avans. Și chiar la 10, după două aruncări libere reușite de Jones, 55-45, în min.2! Același jucător face show cu un slam-dunk, iar U-BT are cea mai mare diferență pe tabelă de la începutul meciului, 57-45, în min.3! Orădenii înscriu abia în min.4, dar Gordic aruncă magistral de dincolo de semicerc, iar scorul se face 60-48, în min 5! Neal, unul din cei mai buni jucători ai orădenilor, este eliminat pentru cinci greșeli personale, în min.6, când U-BT avea 11 puncte avans! Stipanovic duce scorul la 13 puncte diferență, în min.7, iar sala scandează: campionii, campionii! Guzman reușește și el un slam-dunk de senzație, iar Cățe duce scorul la 68-57, cu 40 de secunde înainte de fluierul final! Nu se mai întâmplă nimic important, iar U-BT este noua și vechea regină a baschetului românesc, 70-59!