U-BT Cluj, noua deținătoare a Cupei României la baschet masculin

ACS U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a cucerit Cupa României la baschet masculin pentru a şasea oară, după ce a întrecut-o pe CSM CSU Oradea cu scorul de 78-65 (17-15, 25-18, 19-16, 17-16), în finala desfăşurată miercuri seara, în Sala Sporturilor din Constanţa.

Partida a debutat cu un floater al lui Ogden. Guzman a răspuns tot din interior. Ogden a lovit din nou de la semi-distanță, înaintea unei reușite pe pătrundere a lui Lăpuște. Năstruț a dus scorul la 4-7 cu prima triplă a disputei. Richard i-a urmat exemplul după un stepback. Stipanovic a marcat patru puncte consecutive, iar echipa sa revenea la o posesie. Holt a majorat avansul la cinci lungimi cu a treia triplă a Oradiei. Meindl a dus scorul la 14-15 după un post-up și un layup coast-to-coast. Bircevic a marcat prima triplă a studenților și a stabilit scorul primului sfert: 17-15.

Cățe și Ogden au deschis al doilea parțial cu câte o reușită din interior. Richard a egalat la 19, înaintea unei reușite spectaculoase a lui Szentkuti. El a marcat și de afară și a majorat avansul Șepcilor Roșii la cinci lungimi, înaintea unui nou coș de la semi-distanță al lui Ogden. Bircevic a dus scorul la 31-25 cu a doua sa triplă. Neal și Richard au reușit să reducă ecartul la doar două puncte. Bihorenii au revenit la conducere după două aruncări libere transformate de Kris Richard, dar Patrick Richard a replicat rapid cu un floater. Ardelenii au încheiat repriza cu un run de 10-0 și la pauza mare conduceau cu 42-33.

Guzman a transformat diferența de pe tabelă în una de două cifre pentru prima oară în meci. Tarolis a replicat cu o triplă din zero grade. Lituanianul a punctat și de sub inel. Richard a răspuns printr-un fadeaway, dar Ogden a marcat și el din căciulă. Meindl a refăcut diferența de 10 puncte (50-40). Brazilianul a lovit și de afară și a pus pe tabelă cel mai mare avantaj al meciului. După un timeout al lui Cristian Achim, Markovic a punctat prin același procedeu. Holt a adus și el două puncte în tranziție. Cățe cu un layup și Meindl cu o nouă triplă le-au tăiat aripile orădenilor. Deficitul bihorenilor redevenea de 16 puncte după un coș de afară al lui Bircevic. Bostic i-a urmat exemplul imediat, iar la finalul sfertului trei, tabela indica 61-49.

Actul decisiv a fost inaugurat de tripla lui Holt. Vescan a redus diferența cu un layup singur cu inelul. Stipanovic a oprit run-ul adversarilor cu un floater, dar Vescan a adus imediat o triplă pentru Leii Roșii. Diferența a devenit de o singură posesie după ce și Bobe a marcat de afară (63-60). Guzman a dublat diferența cu un step-back de trei. Patrick Richard i-a urmat exemplul și a dus scorul la 69-60, înainte ca avansul să redevină de două cifre datorită unui dunk înscris de Guzman. Șepcile Roșii au dominat apoi finalul de meci și s-au impus în cele din urmă cu scorul de 78-65.

Cei mai buni jucători ai campioanei en titre au fost Patrick Neal Richard, cu 15 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, Leonardo Simoes Meindl, 14 p, 6 rec, 6 pd, Karel Guzman Abreu, 12 p, Stefan Bircevic, 11 p.

De la orădeni s-au remarcat Mark Anthony Ogden Jr, 15 p, 4 rec, Kristopher Jameil Richard, 13 p, 3 rec, 6 pd.

”U” a mai obţinut trofeul în 1995, 2016, 2017, 2018 şi 2020, pierzând două finale (2006 și 2013).

CSM Oradea a pierdut toate cele şapte finale jucate până acum (2014, 2016, 2018, 2019, 2020, 2021, 2023), dintre care patru contra clujenilor. În precedentele ocazii, clujenii s-au impus în 2016 cu 82-75, în 2018 cu 64-61, iar în 2020 cu 68-61.

În finala de anul trecut, CSO Voluntari a învins-o pe SCM ”U” Craiova.