U-BT Cluj-Napoca, la prima înfrângere din grupele Ligii Campionilor

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a fost învinsă în deplasare de echipa israeliană Hapoel U-NET Holon, cu scorul de 78-68 (22-20, 15-16, 21-19, 20-13), miercuri seara, într-un meci din Grupa G a Ligii Campionilor la baschet masculin.

Debutanta U-BT Cluj a suferit prima sa înfrângere în competiţie, după două victorii.

După trei sferturi echilibrate, Hapoel a făcut diferenţa în ultimele zece minute, câştigând fără emoţii, cu 78-68.

Antrenorul Mihai Silvăşan a folosit următorii jucători Brandon Brown 9 puncte, 2 recuperări, 5 pase decisive, Andrija Stipanovic 10 p, 5 rec, 2 pd, Dustin Hogue 17 p, 3 rec, 2 pd, Elijah Stewart 18 p, 5 rec, 1 pd, Patrick Richard 10 p, 7 rec, 5 pd, Karel Guzman 5 rec, 2 pd, Ştefan Grasu, Stefan Bircevic 4 p, 3 rec, 1 pd, Luca Colceag 2 rec, 1 pd.

La Hapoel Holon au jucat Joe Ragland 9 p, 3 rec, 8 pd, Rafael Menco 1 p, 3 rec, 2 pd, Guy Pnini 5 p, 6 rec, 2 pd, Michale Kyser 15 p, 9 rec, 3 pd, Niv Misgav 14 p, 1 rec, Chris Johnson 13 p, 7 rec, 1 pd, Fred Bourdillon 6 p, 1 rec, 2 pd, Steven Gray 11 p, 4 rec, 1 pd, Mark Ogden 4 p.

În celălalt meci al grupei, Daruşşafaka Istanbul a dispus de Happy Casa Brindisi cu 82-76.

U-BT Cluj-Napoca rămâne pe primul loc în clasament, cu 5 puncte, urmată de Hapoel U-NET Holon, 4 puncte, Daruşşafaka, 3 puncte, Happy Casa Brindisi, 3 puncte. Hapoel şi Daruşşafaka au câte un meci mai puţin.

”U” va juca următorul meci pe 17 noiembrie, acasă, cu Hapoel U-NET Holon.

Câştigătoarele grupelor se califică direct faza a doua a grupelor, în timp ce formaţiile clasate pe poziţiile doi şi trei în grupe vor juca baraje pentru accederea în ”Round of 16”.