U-BT Cluj-Napoca a pierdut la Ankara, în EuroCup

U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă de formaţia Turk Telekom Ankara, cu scorul de 95-84 (26-18, 27-30, 13-18, 29-18), marţi seara, în deplasare, în Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup.

Echipa turcă, finalistă în sezonul trecut, şi-a luat revanşa după ce fusese învinsă în prima rundă a competiţiei cu 80-71.

Cele două echipe erau la egalitate, 66-66, cu zece minute înainte de final, dar gazdele au făcut diferenţa în ultimul sfert.

Pentru campioana României aceasta a fost a treia înfrângere în acest sezon în EuroCup în zece etape. Turk Telekom Ankara ocupa ultimul loc, cu o singură victorie, înaintea acestui duel.

De al ”U” s-au remarcat Patrick Richard, cu 15 puncte, 3 recuperări, 6 pase decisive, Andrija Stipanovic, 15 p, 3 rec, Jarell Eddie, 12 p, 4 rec, Dennis Seeley, 13 p, 3 rec, Emanuel Căţe, 11 p, 4 rec, Karel Guzman, 12 p, 3 pd.

MVP-ul gazdelor a fost James Palmer jr, cu 24 p, 3 rec, 5 pd, iar prestaţii notabile au mai reuşit Tyrone Wallace, 15 p, 6 rec, 7 pd, Steven Enoch, 14 p, 3 rec, Okben Ulubay, 12 p, 3 pd, Ismail Cem Ulusoy, 12 p, 4 rec, 5 pd.

”U” riscă să piardă locul secund în clasament (7 victorii – 3 eşecuri), lider fiind campioana Dreamland Gran Canaria (9 victorii).

Clujenii vor juca următorul meci pe 12 decembrie, acasă, cu echipa poloneză Slask Wroclaw.