U-BT Cluj-Napoca a debutat cu victorie în play-off-ul Ligii Naţionale

U-BT Cluj-Napoca şi FC Argeş Piteşti au debutat cu victorii în play-off-ul Ligii Naţionale, în meciurile jucate miercuri.

Campioana U-BT Cluj-Napoca a dispus, pe teren propriu, de CS Dinamo Bucureşti, cu 87-68 (10-24, 23-22, 23-11, 31-11), făcând diferenţa în ultimul sfert.

MVP-ul lui ”U” a fost Jarell Alexander Eddie, cu 24 puncte, 4 recuperări, susţinut de Adam Amani Andrea Mokoka, 16 p, 3 rec, 4 pase decisive, iar Karel Guzman Abreu a adăugat 12 p, 7 rec. De la Dinamo s-au remarcat Brandon Darryl Norfleet, cu 15 p, 3 rec, 4 pd, şi Sean Evans, 13 p, 8 rec.

FC Argeş Piteşti a învins-o în deplasare pe CS Rapid Bucureşti, cu 78-76 (20-25, 24-20, 14-12, 20-19).

Keshawn Daunte Curry a marcat coşul victoriei pentru piteşteni, când mai erau două secunde de joc.

Corey Zyshonne Allen-Williams, 21 p, Nikola Jevtovic, 17 p, 7 rec, şi Keshawn Daunte Curry, 13 p, 3 pd, s-au evidenţiat de la învingători. Ben Avi Albert Altit a fost MVP-ul giuleştenilor, cu 20 p, 10 rec, 3 pd.

Sferturile de finală se desfăşoară după sistemul cel mai bun din cinci meciuri, următoarele partide ale seriilor fiind programate pe 12 aprilie, la Cluj-Napoca şi Bucureşti (Sala Rapid).