U-BT Cluj a pierdut primul meci al finalei Ligii Naționale de baschet masculin

Finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, ediția 2022/2023, a debutat duminică, la Oradea Arena, cu primul meci dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj-Napoca.

Primul sfert al finalei a început echilibrat, 5-5 în min.3 și 10-10 în min.5. Gazdele au reușit o ușoară desprindere pe tabela de marcaj, în min.6, după patru puncte reușite de Odgen, scor 20-13. În min.8, orădenii s-au distanțat la 9 puncte în fața campioanei României, prin reușita de trei puncte a lui Bostic, iar Lăpuște a stabilit scorul primelor zece minute ale partidei, 28-21 pentru CSM Oradea.

Al doilea sfert a început cu un jump shot de 3 puncte reușit de Bircevic, care i-a apropiat pe clujeni la doar patru puncte, iar în min.4, Karel Guzman a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, scor 32-32. S-a mers cap la cap până în ultimul minut, 42-42, dar Richard a reușit o aruncare de trei puncte cu 20 de secunde înainte de expirarea timpului regulamentar, astfel că, la pauză, orădenii conduceau cu 45-42.

Guzman și Jalen Jones au făcut diferența în startul sfertului al treilea, iar clujenii sunt în fața marilor rivali din Oradea, 47-52, în min.3. La jumătatea sfertului, tot elevii lui Silvășan erau în frunte, 51-56, după două libere reușite de Jones. Orădenii aleargă disperați să revină în fruntea partidei, dar clujenii se apără extrem de bine și reușesc să intre în avantaj înaintea ultimelor 10 minute, 59-62.

Ultimul sfert este început în forță de gazde care, prin Neal și Nicolescu aduc scorul la 64-66, după doar două minute de joc. Mai mult, Markovic restabilește egalitatea cu patru minute înainte de fluierul final, 68-68. Nicolescu reușește o aruncare de ”3” și îi dupe pe orădeni din nou în avantaj, 71-68, iar Richard face 75-70, în min.8. Patrick Richard, căpitanul celor de la U-BT, a înscris și el de la distanță, 75-73, când mai erau doar două minute de joc. Neal a mai pus două puncte în contul gazdelor, când mai erau 60 de secunde de joc, iar la 77-73, cu douăsprezece secunde înainte de final, antrenorul Silvășan a cerut un time-out, urmat imediat de tehnicianul gazdelor, care reușesc să mai înscrie două puncte prin Neal, iar prima partidă a finalei se încheie cu victoria celor de la CSM Oradea, cu 79-73.

Principalii marcatori: Neal, 22 puncte, Bostic, 13 puncte și Nicolescu, 11 puncte, de la gazde, respectiv, Jalen Jones, 17 puncte, Karel Guzman, 13 puncte, și Simoes, 10 puncte, din tabăra clujenilor.

Meciul al doilea se va juca pe 16 mai tot în Oradea Arena, de la ora 18.00. Seria se va muta, apoi, la Cluj pentru următoarele două partide ale finalei, care vor avea loc în Sala Polivalentă, sâmbătă, 20 mai, de la ora 18.15, și luni, 22 mai, de la ora 19.00.

Finala se joacă pe sistemul „cel mai bun din 7 meciuri”.