„U” BT Cluj a obținut victoria 31 în acest sezon în toate competițiile

Fără Giordan Watson și Andrija Stipanovic, menajați, campioana națională en titre „U” Banca Transilvania Cluj a confirmat calculele hârtiei în disputa cu Rapid București, bifând a 17-a victorie consecutivă în tot atâtea partide disputate de „studenți” în campionat. Meciul dintre Rapid și Universitatea s-a jucat în devans, contând pentru etapa a 25-a. După 107-75 în tur, meciul retur a fost ceva mai echilibrat, iar baschetbaliștii clujeni s-au impus la o diferență de 19 puncte.

„U” Banca Transilvania a încheiat printr-o victorie o deplasare neașteptat de lungă. Formația noastră trebuia să o înfrunte marți pe BC Prometey în cadrul Basketball Champions League, însă partida s-a anulat. Drept urmare, oficialii clubului ardelean au convenit cu echipa Rapid să joace în avans meciul din returul campionatului. Drept urmare, întâlnirea s-a desfășurat la Sala Rapid din capitală și a fost adjudecată de Richard și compania cu scorul de 89-70. Drumul și oboseala și-au spus cuvântul asupra evoluției alb-negrilor, care nu au mizat pe Giordan Watson și Andrija Stipanović. Pe de altă parte, noii baschetbaliști s-au integrat la Rapid, astfel că trupa lui Marius Bulancea s-a ținut aproape la finalul primului sfert. Am condus la o distanță de o posesie, iar ulterior am intrat la cabine sub adăpostul unui punct, 37-38. Karel Guzman a oferit mai multe faze spectaculoase în repriza întâi, apoi „U” Banca Transilvania și-a impus ritmul. Brandon Brown, Nandor Kuti și Luca Colceag au înscris puncte pe bandă rulantă, astfel că oaspeții au pus umărul la un parțial de 11-0. Giuleștenii nu au putut răspunde, în vreme ce „U” Banca Transilvania s-a instalat la conducere într-o manieră autoritară. Favoriții noștri nu au făcut pași greșiți, așa că Mihai Silvășan și-a permis să utilizeze și tinerii jucători. Potrivit site-ului baschet.ro, Universitatea a avut patru jucători în double-digits: Brandon Brown (14 puncte), Nandor Kuti (12 puncte), Stefan Bircevic (12 puncte) și Luca Colceag (11 puncte). De partea cealaltă, principalii realizatori au fost: Jordan Swopshire (19 puncte), Devin Bookert (15 puncte), Keith Mosely (12 puncte), Wilhelm Brosser (10 puncte).

Astfel, „U” Banca Transilvania bifează succesul cu numărul 17 în Liga Națională și se pregătește de duelul cu Filou Oostende de luni. Mă bucur că nu s-a accidentat nimeni. Vreau să le mulțumesc celor de la Rapid pentru faptul că au acceptat să joace cu noi. Ne avantajează mult, deoarece partida cu Rapid oricum trebuia reprogramată din cauza etapelor din Champions League. Am început mai greu, a părut că nu am forțat prea mult. După pauză ne-am trezit, am avut o apărare mai bună și am fost concentrați. Pe Stipe am ales să îl odihnesc, a avut și o problemă la picior, dar nu este nimic serios. I-a prins bine această pauză. Mâine dimineață vom ajunge la Cluj și avem suficiente zile să ne revenim și să ne pregătim pentru jocul cu Oostende”, a declarat Mihai Silvășan, pe site-ul oficial al Universității. Unul dintre cei mai buni jucători ai Universității în victoria cu Rapid a fost internaționalul Nandor Kuti, autor a 12 puncte, cinci recuperări și patru pase decisive. ”A fost un meci destul de greu. Am început cam lent. Ultimele trei zile au fost grele, am stat foarte mult pe drum. Am începutul meciul greu, ei au avut mai multe recuperări decât noi, la pauză. Asta cu toate că noi avem o talie mai mare. Până la urmă, ne-am atins scopul, am câștigat acest meci și ne concentrăm de-acum încolo pe meciul cu Oostende”, a declarat Kuti Nandor.

Urmează meciul cu belgienii de la Oostende

Pentru „U” BT Cluj-Napoca urmează confruntarea cu Filou Oostende, din Basketball Champions League. Îi așteptăm pe suporteri să fie alături de noi, să vină la sală, să umple locurile disponibile. Știm foarte bine că nu se poate juca la capacitate 100%, însă ne așteptăm ca locurile disponibile să fie pline și ca fanii să ne ajute, să ne împingă de la spate pentru a obține victoria”, a mai spus Mihai Silvășan, care face apel la susținerea fanilor.

Într-o altă partidă din Liga Națională, CSA Steaua Bucureşti a pus capăt seriei de zece victorii consecutive a echipei CSO Voluntari, pe care a învins-o cu scorul de 87-85 (18-28, 29-28, 22-13, 18-16), miercuri seara, în Sala ”Mihai Viteazul”, în etapa a 13-a a Ligii Naţionale de baschet masculin. Cu aproximativ patru minute înainte de final, ilfovenii conduceau cu 82-78, dar Steaua a reuşit o serie de opt puncte consecutive, câştigând în final cu 87-85. CSO Voluntari a suferit doar a doua înfrângere din acest campionat. De la CSA Steaua, care venea după trei eşecuri consecutive, s-au remarcat Karlo Vragovic (21 puncte), Kaelin Nolan Jackson (17 p, 6 recuperări, 8 pase decisive), Terrell Carter (14 p, 10 rec), Zarko Duric (17 p, 6 rec, 3 pd). Cei mai buni de la învinşi au fost Eric Garcia Thompson Jr (23 p, 15 rec), Sarunas Vasiliauskas (19 p, 11 pd) şi Vlad Moldoveanu (15 p, 9 rec, 4 pd).