Turdeanul Gabriel Dumitriu, al doilea marcator al României în meciul cu Spania

Naţionala masculină de handbal a României a fost învinsă de valoroasa echipă a Spaniei cu scorul de 35-31 (20-13), în al doilea meci de pregătire din Spania, desfăşurat la Aviles.

Tricolorii au cedat la aceeaşi diferenţă a în primul meci amical contra Spaniei, desfăşurat joi şi încheiat cu scorul de 33-29 (16-15) pentru gazde. Campioana europeană en titre a dominat clar prima repriză, pe care a încheiat-o la o diferenţă de şapte goluri, 20-13, după ce a mai avut 15-8 (min. 20) şi 16-10 (25). În repriza secundă, diferenţa a crescut la opt goluri, 22-14 (35) şi chiar la zece goluri, 25-15 (40), însă România, antrenată de spaniolul Xavi Pascual a avut un final mai bun, iar ecartul a început să scadă, 29-21 (45), 30-23 (50), 32-27 (55) şi 35-31 (60).
Extrema dreapta Ionuţ Nistor a fost cel mai bun marcator al României, cu 7 goluri, iar de la iberici s-a remarcat Angel Fernandez, tot cu 7 goluri. Pivotul de la Potaissa Turdda, Gabriel Dumitriu, a reuțit să înscrie de 6 ori, în timp ce alți doi turdeni, interusl Marius Szoke și extrema Roland Thalmaier au avut câte o reușită.
Pentru România au evoluat: Dan Vasile (1 gol), Mihai Popescu – Ionuţ Nistor (7), Robert Militaru, Gabriel Cumpănici (5), Demis Grigoraş (1), Javier Humet (4), Dan Racoţea (2), Sabin Constantina (2), Nicuşor Negru, Marius Szoke (1), Adrian Rotaru (1), Andrei Buzle, Călin Căbuţ, Gabriel Dumitriu (6), Octavian Bizău, Roland Thalmaier (1), Bogdan Mănescu.