Tradiţionala sărbătoare „Ciufuri –Lăsatul Secului”, de la Bonţida

Duminică, 18 februarie, a fost din nou mare zarvă în plin centrul comunei Bonţida. Conform obiceiurilor şi datinilor populare, a avut loc tradiţionala sărbătoare „Ciufuri – Lăsatul Secului”, revitalizată de zece ani de actualii edili ai aşezării unde se află renumitului castel „Bánffy”.

Am asistat şi noi la această sărbătoare, dispărută în anii ´90, dar respectată din nou, din 2008 încoace, de către tinerii din localitate. Sărbătoarea marchează ultima zi în care se mai poate mânca de „dulce”.

De obicei, alaiul pornea de la Gara CFR, de la marginea satului, şi avea în frunte, într-o caleaşcă, un mire şi o mireasă. Pe drum, tinerii îmbrăcaţi în costume populare pocnesc din bici şi sunt omeniți de cu bunătăți de cei aflați pe marginea şoselei. Doi tineri trag după ei butuci de lemn, cu care lovesc porțile caselor unde locuiesc feciori de însurat și fete de maritat. Dacă aceștia nu se căsătoresc după Paști, ajung în alaiul „fetelor bătrâne”, cel puţin aşa spune legenda.

În acest an, din cauza timpului nefavorabil (ninsoare şi lapoviţă), puţin s-au abătut de la drum şi momentul artistic s-a desfăşurat la Monumentul  Eroilor, din faţa Bisericii Ortodoxe din centrul comunei. Duminică acolo s-a adunat lumea, iar la orele amiezii, la  ieşirea creştinilor din biserică, a început programul propriu-zis.  Cântec, joc şi voie bună – cam aşa putem caracteriza sărbătoarea tradiţională a bonţidenilor. Tinerii au fost îmbrăcaţi ca la carnaval, iar taraful din Palatca i-a însoţit prin zona centrală a localităţii. Mirele şi Mireasa s-au pozat cu oaspeţii aflaţi în piaţă, iar cei prezenţi au fost serviţi cu dulciuri şi băutură. Unii s-au apucat de dans, iar alţii au cântat. Momente frumoase, aşa cum numai locuitorii comunei Bonţida ştiu să petreacă.

Tradiţionala manifestare de la Bonţida a fost onorată şi în acest an de primarul Emil Cârhaţ, care s-a întreţinut cu gazdele şi cu oaspeţii, mulţi veniţi pentru această ocazie din Cluj-Napoca, Gherla şi Dej. L-am remarcat şi pe cunoscutul poet clujean, Sandu Cătinean, fiu al satului, om de cultură prezent la toate evenimentele artistice care au loc pe meleagurile someşene.

Ca şi la ediţiile trecute, cu toţii am rămas cu  amintiri dintre cele mai plăcute la  sărbătoarea „Ciufuri – Lăsatul Secului”.

SZEKELY Csaba

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.