Știința Explorări Baia Mare- Unirea Dej

Băimărenii s-au impus cu 3-1. La prima vedere, meciul dintre Baia Mare și Dej era unul cu o favorită certă, echipa gazdă. Numai că pe teren lucrurile au stat cu totul altfel. Dejenii s-au agățat de fiecare minge, au luptat pentru fiecare punct și au avut chiar două posibilități de a câștiga setul în primul act (24-23 și 26-25). Nu au reușit să le fructifice, așa că Explorări s-a impus cu 28-26.

În setul al doilea am asistat la o revenire incredibilă a oaspeților, care nu numai că nu au picat psihic după șansele ratate în prima parte a meciului, ba chiar au reușit o revenire de senzație. Ei au recuperat o diferență de 7 puncte, revenind de la 14-7 pentru Explorări, pentru a conduce cu 20-19 și a câștiga apoi setul cu 25-20!

Actul al treilea a fost extrem de pasionant. Așa cum devenise deja o obișnuință, gazdele au fost în avantaj în permanență, uneori și cu 5 puncte, dar până la scorul de 22-21. După care s-au trezit conduse cu 23-22 și apoi cu 24-23. A fost prima minge de set ratată de Unirea dintre cele 4 în total pe care le-au avut oaspeții în această parte a meciului. Până la urmă băimărenii au reușit să facă cele două puncte care să facă diferența, așa că s-au impus cu 31-29. Setul al patrulea avea să fie și ultimul. Unirea a condus până la 8-7, după care gazdele au pus stăpânire pe joc și s-au impus cu 25-21.
Scor final 3-1 (28-26, 20-25, 31-29 și 25-21).
Arbitri: Buciu Ionuț (Târgu-Mureș), Bărdășan Bogdan (Zalău), Dâncu Anamaria  (observator- Iași).

Au jucat pentru Explorări: Tarța (34), Moreira (14), Klochko (10), Silvășan-Pașca (9), Taboada (8), S. Dragomir (8), Cheagă (5), Catrina (-), Crișan (libero). Antrenor: Marius Botea.

Au jucat pentru Unirea Dej: Suson (26), A. Grigoraș (22), Micu (14), Curuia-Pop (9), Bratu (4), Balai (4), A. Ana (-), Holotă (-), S. Grigoraș (-), Urian (libero), G. Pop (libero). Antrenor: Ovidiu Tamaș.