Someșul Dej a spart gheața, iar Alpar Meszaros a debutat cu dreptul

Campionatul Ligii a 3-a de fotbal a programat, la sfârșitul săptămânii trecute, meciurile etapei a 6-a, iar în Seria a 9-a, din care fac parte Ariesșul Turda, Unirea Dej și Sănătatea Cluj, s-au jucat doar trei partide. Între acestea și Metalurgistul Cugir – Arieșul Turda, încheiată cu victoria gazdelor, scor 2-1, care astfel și-au consolidat prima poziție în clasament, cu maxim de puncte. Cugirenii au deschis scorul în minutul 40, prin George Goronea, însă rezultatul primei reprize a fost stabilit de turdeni, care au egalat în prelungiri, prin Daniel Hetea, care a revenit cu gol după perioada petrecută în izolare din cauza îmbolnăvirii cu noul coronavirus. Metalurgistul a trecut, din nou, în avânta, la 16 minute după pauză, grație lui Marius Lupu, care a și închis tabela. Până la final, Arieșul a irosit câteva bune oportunități de evita măcar înfrângerea, însă fie neinspirația atacanților, fie norocul gazdelor au făcut ca tabela să rămână nemodificată. Turdenii lui Costică Olariu au toate motivele să-și strige nemulțumirea pentru acest eșec, în condițiile în care au lovit de două ori barele porții adverse, prin Florin Dan, la scorul de 0-0, în minutul 25, respectiv prin Valentin Lemnaru, în minutul 65, la 1-2. Nu e mai puțin adevărat că și cugirenii au avut o bară, în minutul 72, prin antrenorul-jucător Lucian Itu. Se putea termina 3-1, dar la fel de bine și 2-2. Victoria amfitrionilor este cu atât mai prețioasă dacă avem în vedere că n-au putut conta pe câțiva jucători importanți și îi nominalizăm pe Dohotariu, Voicu, Boldea, Cocan și Șuteu. Primii cinci se află în izolare după ce au ieșit pozitivi la testele coronavirus, iar Șuteu au fost învoit, pentru a participa la înmormântarea tatălui său. Arieșul a evoluat în formula: Onciu – Chiș, Cimpoeșu, Ionescu, Manu, Paleoca, Hetea (87, Băețan), Ciurcui, Salcău, Lemnaru (74, Al. Savu), Fl. Dan (58, Svicui). De remarcat că cele două echipe au evoluat într-un echipament asemănător, culorile predominante fiind albastru și roșu.

Meciurile Sănătății Cluj și Unirii Dej au fost reprogramate

Meciul dintre Sănătatea Cluj și Industria Galda de Jos se va disputa pe 28 octombrie, de la ora 15, pe terenul de la baza Sportivă „Clujana”, după ce oaspeții au raportat un caz de COVID-19. De asemenea, jocul dintre Unirea Dej și CS Hunedoara a fost reprogramat pentru data de 4 noiembrie, după ce oaspeții au raportat mai multe cazuri de îmbolnăviri cu noul coronavirus printr jucători. În Seria a 10-a, Someșul Dej a spart gheața și a obținut prima victorie din acest sezon, prilejuind un debut cu dreptul pentru noul staff tehnic, având ca antrenorul principal pe experimentatul Alpar Meszaros, fost antrenor la Universitatea Cluj, Unirea Florești, Unirea Dej și Unirea Jucu. Someșul Dej, caree săptămâna trecută s-a despărțit de Mircea Bolba, plecat la Satu Mare, s-a impus pe terenul celor de la CSM Satu Mare cu 1-0, prin autogolul lui Lucas Tincău, din minutul 64.