Someșul Dej a realizat scorul etapei în Seria a 10-a

Campionatul Ligii a 3-a a continuat la finele săptămânii trecute cu meciurile etapei a 5-a. În Seria a 9-a. Arieșul Turda, la primul meci după demiterea lui Artur Podar, respectiv cu fostul secund Florin Pampea în postura de principal, a fost surclasată de Unirea Ungheni. Aceasta din urmă și-a valorificat avantajul terenului propriu și s-a impus cu scor de neprezentare, prin golurile marcate de Astafei și Toboșaru, cu mențiunea că primul a reușit dubla. Sănătatea Cluj a avut 1-0 și 2-1 în meciul cu Unirea Alba Iulia, disputat pe terenul de la Baza Sportivă „Clujana”. „Virușii verzi” au marcat primii în minutul 34 prin veteranul Cosmin Tilincă, care a și stabilit scorul pauzei. În repriza secundă a „plouat” cu goluri. Unirea a restabilit egalitatea în minutul 59, prin Răzvan Fetița, dar gazdele au revenit în avantaj în minutul 71, grație unui al jucător important, Dorin Goga. Oaspeții au întors rezultatul în patru minute, prin Scrob și același Răzvan Fetița. Scorul final a fost stabilit de Pocol, în minutul 87. Viitorul Cluja revenit de la 0-1 în meciul cu CS Ocna Mureș și s-a impus cu 2-1, prin golurile lui Dan Roman, din minutele 46 și 90+4. În clasamentul Seriei a 9-a, Viitorul Cluj ocupă locul 5, cu 9 puncte, Sănătatea Cluj e pe 9, cu 2 puncte, iar Sticla Arieșul Turda e ultima, cu un singur punct. Arieșul a contabilizat a treia înfrângere consecutivă. Lidera clasamentului este CS Hunedoara, echipă care la mijlocul săptămânii trecute a fost aproape de o mare surpriză în „16”-imile Cupei României, fiind eliminată greu de FCSB cu 3-5. Hunedorenii au învins acum Gloria Bistrița cu 4-1 și au un parcurs fără greșeală, cu cinci victorii în cinci etape, golaveraj 20-4.

În Seria a 10-a, Someșul Dej a realizat scorul rundei, 7-0 cu CSM Satu Mare, meci în care Ferhaoui și Cristea au reușit câte o dublă. Dobrea și Babiciu și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor în cea mai clară victorie a dejenilor din acest sezon. CFR 2 Cluj a dispus în deplasare de Luceafărul Oradea cu 2-0, prin golurile marcate de Florin Todoran și Dușan Celar. Primul a marcat din penalty, în minutul 49, iar Celar a stabilit scorul final în minutul 55. În clasamentul Seriei a 10-a, CFR 2 Cluj ocupă locul 4, cu 10 puncte, iar Someșul Dej e 7, cu 6 puncte. Cu victoria din etapa a 5-a, dejenii au ajuns pe plus în privința golaverajului, având 12 goluri marcate și 10 primite. Lidera seriei este Minaur Baia Mare, cu 13 puncte, urmată de CA Oradea, tot cu 13 puncte, dar un golaveraj mai slab. Minaur a fost ținută în șah în etapa a 5-a de Sportul Șimleul Silvaniei, în vreme ce CA Oradeas-a impus cu 3-1 pe terenul celor de la Progresul Șomcuta Mare.