Simone Tempestini, pas mare spre un nou titlu de campion al României

Simone Tempestini, campionul naţional en titre, a câştigat, duminică, Raliului Iaşului, a şasea etapă din Campionatul Naţional de Raliuri Betano.

Echipajul Simone Tempestini/Sergiu Itu (Skoda Fabia Rally 2 Evo) a fost cronometrat cu timpul de 01 h 06 min 57 sec 6/10, fiind urmat de un alt echipaj de la Napoca Rally Academy, Bogdan Marişca/Karoly Borbely (Skoda Fabia Rally 2), la 01 min 28 sec 4/10. Podiumul a fost completat de Sebastian Barbu/Bogdan Iancu (Skoda Fabia Rally 2 Evo), la 01 min 59 sec 7/10 de învingători.

Simone Tempestini şi-a consolidat poziţia de lider în clasamentul general al piloţilor, fiind urmat de Sebastian Barbu.

Ultimele două etape ale sezonului sunt Raliul Clujului (30 septembrie-1 octombrie) şi Tess Rally Braşov (27-29 octombrie).