Şeful administraţiei prezidenţiale ruse: Înaintarea NATO spre Est va avea efecte destabilizatoare

RIA Novosti

Înaintarea NATO spre Est, către frontierele Rusiei, nu va face decît să destabilizeze situaţia, fiindcă nu are nimic de-a face cu adevăratele probleme ale securităţii europene, scrie luni Rossiiskaia Gazeta, oficiosul guvernului rus, care-l citează pe şeful administraţiei prezidenţiale de la Kremlin, Serghei Ivanov.

“Oare securitatea internaţională va spori brusc? Sau cineva îşi imaginează în mod serios că Rusia se pregăteşte de o agresiune?”, s-a întrebat Ivanov, în timpul unei vizite în oraşul Novosibirsk.

În opinia sa, nu este vorba decît de “un truc psihologic pentru a aduce mai aproape infrastructura militară a NATO” de graniţele Rusiei, a spus Ivanov. El a insistat că acţiunile NATO nu au niciun fel de “raţiune militară”, fiind doar acţiuni “politicianiste”.

Declaraţiile privind necesitatea de a întări graniţele estice ale NATO nu fac decît “să intensifice contradicţiile dintre Rusia şi NATO”, a mai adăugat Ivanov.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.