Sanda Belgyan (CS „U” Cluj) – dublă vice-campioană națională de sală

Sportiva legitimată la CS Universitatea Cluj a ocupat locul secund în finala probei de 400 de metri din cadrul celei de-a 5-1 ediții a Campionatelor Naționale de atletism în sală, reuniune desfășurată la finele săptămânii trecute în Sala „Ioan Soter” din Complexul Sportiv „Lia Manoliu” din București. Sanda Belgyan a fost cronometrată cu timpul de 55 de secunde și 39 de sutimi, sportiva fiind devansată de clujeanca Andrea Miklos, care în prezent este legitimată la CSM București. Pe treapta a treia a podiumului în această cursă a urcat Elena Mirela Lavric din Vaslui. Un alt rezultat notabil a obținut și ștafeta feminină de 4×400 de metri a Clubului Sportiv Universitatea Cluj, care a ocupat poziția secundă, avându-le în componență pe Emma Maria Adnana Matyus, Andrada Sorina Gheață, Krisztina Telekfalvi și Sanda Belgyan în ultimul schimb. Ștafeta a fost câștigată de Rapid București, iar pe poziția a treiaa s-a clasat CSM Craiova. Sportivii ploieșteni au dominat cursa similară masculină. Fără îndoială, cel mai mai bun rezultat al competiției l-a obținut Gabriel Bitan. În vârstă de doar 22 de ani, sportivul legitimat la CSM Onești a reușit o săritură superbă de 8,14 m, care-i aduce biletul pentru Campionatele Europene de atletism în sală de la Torun (5-7 martie 2021). Rezultatul de l-a apropiat pe sportivul pregătit de către Cornel Grigore la 8 cm de baremul de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo, de 8,22 m, și la 16 cm de recordul național de 8,30 m, deținut de Bogdan Țăruș din 29 ianuarie 2000. Proba regină a Campionatelor Naționale de atletism în sală pentru seniori și tineret – cea de 60 m plat – a fost câștigată de către Marina Baboi (SCM Gloria Buzău), la feminin, și Petre Nicolae Rezmiveș (CSM Ploiești/Petrolul Ploiești). Pregătiți de către Doina Voinea și Augustin Iancu, Marina și Petre Nicolae nu doar că au câștigat medaliile de aur, dar și-au îndeplinit și baremurile de calificare la Campionatul European de atletism în sală pentru seniori de la Torun. Proba de 60 m garduri nu a fost lipsită de spectacol. Dacă la feminin Anamaria Nesteriuc (Steaua București) s-au impus destul de clar cu timpul de 8,14 s – cu o reconfirmare a baremului de Europene și un nou record personal! -, la masculin victoria i-a aparținut lui Alin Ionuț Anton. Legitimat la CSM Onești, sportivul în vârstă de 21 de ani s-a impus la limită în fața lui Cosmin Ilie Dumitrache. Următoarea competiție importantă pentru seniori este Campionatul Balcanic de sală, ediția 2021, care va avea loc la Istanbul, pe 20 februarie.