Sănătatea Cluj, victorioasă în derby-ul cu Arieșul Turda

Capul de afiș al etapei a 7-a în Seria a 9-a din cadrul Ligii a 3-a a opus echipele clujene Arieșul Turda și Sănătatea, meci deschis oricărui rezultat. „Virușii verzi” au avut parte de un start lansat, cu un gol marcat devreme, în minutul 6, de Alexandru Șumlea. Dar bucuria oaspeților a durat până în minutul 14, când experimentatul Valentin Lemnaru, fost jucător de Liga 1, a restabilit egalitatea. Sănătatea a obținut victoria în repriza secundă, grație unui al jucător cu ștate vechi pe prima scenă fotbalistică a țării, din postura de component al campioanei CFR Cluj. Este vorba de Cosmin Tilincă, care a marcat în minutul 58. Scorul etapei a fost realizat de Avântul Reghin, care a dispus, pe teren propriu, de Unirea Ungheni cu 5-0, însă toate golurile s-au marcat după pauză, începând cu minutul 57. Desprinderea gadelor a avut loc pe final, Avântul marcând de trei ori în minutele 87, 90+1 și 90+3. CS Hunedoara și Metalurgistul Cugir au oferit un meci spectaculos, cu șase goluri și răsturnări de scor. CS Hunedoara a revenit de 0-2 șio a evitat înfrângerea în al șaptelea minut al prelungirilor, grație lui Florin Raț. Meciul Industria Galda de Jos – Unirea Alba Iulia se va juca pe 4 noiembrie, iar CS Ocna Mureș – Unirea Dej pe 10 noiembrie.