Sănătatea Cluj, victorie prețioasă în deplasare

Etapa a 5-a în Seria a 9-a din cadrul Ligii a 3-a, s-a deschis cu partida dintre Avântul Reghin și Sănătatea Cluj, care a început de de la 1-0 pentru oaspeți, după golul blitz marcat de veteranul Cosmin Tilincă, care a „recidivat” după golul înscris etapa trecută. Avântul a restabilit egalitatea în minutul 36, după o perioadă de dominare la poarta lui Filip Lăzăreanu. Scorul primei reprize, 1-1, a fost stability de Karoly Harko. Și repriza secundă a stat sub semnul echilibrului, fiind marcată de un joc de uzură, cu un consum de energie fantastic din partea ambelor combatante. Ceea ce a făcut diferența a fost inspirația la finalizare, capitol la care „Virușii Verzi” au stat mai bine și au marcat golul victoriei în minutul 73, prin Alin Dioșan. Partida dintre Arieșul Turda și FC Hunedoara nu s-a jucat. Duminică, în epilogul rundei s-au înfruntat Unirea Ungheni și Unirea Dej, aceasta din urmă venită după eșecul cu Universitatea Cluj din Cupa României. În aceeași serie, Metalurgistul Cugir a obținut o victorie confortabilă pe terenul Industriei Galda de Jos, scor 4-1. Eroul etapei a fost Tudor Șaucă (Metalurgistul Cugir), autorul unui hat-trick. În Seria a 10-a, Someșul Dej a fost aproape să obțină primele puncte în acest sezon după trei eșecuri la rând, dar zeița Fortuna nu le-a surâs elevilor antrenați de Mircea Bolba, logodiți cu ghinionul. Someșul a început meciul cu Sportul Șimleul Silvaniei de la 0-1, după golul lui Luigi Pop din minutul 2, însă a întors rezultatul până în minutul 57, grație lui Ionuș Dobrea și Paul Colțea. Someșul părea să se îndrepte spre o victorie mare, dar Sportul a egalat în primul minut al prelungirilor, prin Dănuț Contraș. Mai mult decât atât, dejenii nu s-au ales cu nimic, pentru că oaspeții au primit penalty, pe care Marius Leitan l-a transformat în gol. În Seria a 10-a s-au mai disputat doar două jocuri, ambele încheiate cu remize: Progresul Șomcuta Mare – CSC Sânmărtin 1-1 și Luceafărul Oradea – ACS Unu Gloria Bistrița 0-0.