România, set 2 fabulos în fața Țărilor de Jos

C.E. volei/ f – ziua 5/

Dacă naționala României ar fi jucat și în celelalte partide cum a făcut- o în setul secund în fata Țărilor de Jos, alta ar fi fost situația în clasament. Acest set 2 câștigat la 25, demonstrează un singur lucru: se poate, există calități individuale și colective pentru victorii, chiar și în fața team- urilor titrate.
Ungureanu și Căruțașu au făcut un set de neuitat.
Țările de Jos se impun cu 3:1 (12, -25, 17, 14) punând 3 puncte prețioase în clasament.

Meciul a fost arbitrat de estonianul Risto Strandson şi de croata Ksenija Jurkovic.

În prima partidă a zilei, Turcia- Suedia 3:0 (29, 21, 11), cu primul set pentru eternitate, restul fiind la discreția team-ului de pe malurile Bosforului.

Luni, 23 august: Ucraina- Suedia 17.30 și Turcia- Finlanda 20.30. În clasament: Turcia 9, Țările de Jos 9, Suedia 6, Ucraina 3, Finlanda 1, România 0. Pentru a ocupa locul 4 calificant în optimi, România trebuie să învingă atât Finlanda, cât și Ucraina, în ambele partide cu 3:0 sau 3:1.