România, prestație modestă, rezultat pe măsură

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă fără drept de apel de Croaţia, cu 25-20 (14-10), joi seară, la Kolding, în primul meci al celor două din Grupa principală II a Campionatului European găzduit de Danemarca. ”Tricolorele” au făcut unul dintre cele mai slabe jocuri şi au pierdut în faţa unei echipe care le-a fost la îndemână, dar care a găsit mijloacele pentru a câştiga. România a început foarte bine partida, iar evoluţia şi scorul dădeau speranţe într-un rezultat pozitiv. Echipa antrenată de Bogdan Burcea a condus cu 3-1, 4-2 şi 8-4 (min. 18), dar după un prim sfert de oră promiţător, schimbările făcute în echipă au rupt jocul echipei noastre, care a încasat şapte goluri consecutive. Croaţia a preluat controlul și a intrat la vestiare cu un avantaj de patru goluri, scor 14-10. În repriza secundă, cele două echipe s-au întrecut în greşeli (România a pierdut nu mai puţin de 16 mingi în acest meci, cele mai multe Neagu – 6), dar şi aşa, Croaţia a avut un avantaj de 17-11 (min. 36). România a încercat să recupereze ecartul de pe tabelă, s-a apropiat la două goluri, 19-17 (min. 48), dar două mingi pierdute de Neagu şi o ratare au făcut ca diferenţa să crească din nou la patru goluri pentru Croaţia (21-17). Aceasta din urmă a reuşit a patra sa victorie consecutivă la acest turneu european. Principalele marcatoare ale României au fost Neagu și Buceschi, cu 6, respective 5 goluri. Pe lista marcatoarelor și-a trecut numele și clujeanca Cristina Laslo. Clasamentul grupei arată înfiorător pentru România, care ocupă ultimul loc, fără nici un punct. Lideră este Croația, cu 6 puncte, urmată de Norvegia, Olanda, Germania și Ungaria. Următorul meci al României va avea loc pe 14 decembrie, împotriva marii rivale Ungaria.