România a pierdut în faţa Turciei la Campionatul European de Volei 2021

România vs Turcia 1:3(23, -10, -20, ’17) după  o oră și 43 minute; remarcate Ungureanu, Ciucu/ libero, Căruțașu la Ro; Karakurt/27 puncte, Erdem/15 puncte și Gunes/15 puncte la Turci; meci bun al României doar în setul 1, restul fiind la discreția locului 5 olimpic 2020, Turcia.

În faţa a 3.500 de spectatori, tricolorele pregătite de italianul Luciano Pedulla au reuşit un prim set remarcabil, câştigând cu 25-23 contra Turciei, vicecampioană europeană în 2003 şi 2019 şi medaliată cu bronz în 2011 şi 2017. România a dominat setul şi a condus aproape permanent, dar de la 21-17 scorul a devenit 21-22, însă jucătoarele noastre au reuşit să se impună cu 25-23.

Cele mai bune de la învingătoare au fost Ebrar Karakurt, cu 26 de puncte, şi Eda Erdem Dundar, 15 puncte, în timp ce din echipa României s-au remarcat Alexia Căruţaşu, cu 17 puncte, şi Adelina Budăi-Ungureanu, 12 puncte.

Meciul a fost arbitrat de bulgarul Aleksandar Vinaliev şi de croata Ksenija Jurkovic.

Joi, în Grupa D vor avea loc partidele Suedia – Finlanda (16:00) şi Olanda – Ucraina (19:00). România, care are ca obiectiv clasare în primele patru locuri şi calificarea în optimile de finală, va juca următorul meci pe 21 august, contra Suediei (20:30).

Cel mai bun rezultat al naţionalei României la Campionatele Europene din ultimul deceniu este un locul 12 obţinut în 2011.

Cronica partidei în ediția printată de vineri.