România a debutat cu o remiză la europeanul de tineret

Naţionala de fotbal Under-21 a României a terminat la egalitate cu echipa similară a Olandei, 1-1 (1-1), în meciul său de debut în Grupa A a Campionatului European de tineret 2021, disputat miercuri seară, pe Stadionul Uj Bozsik din Budapesta. Ceferistul Denis Ciobotariu a fost integralist în defensive României, iar Cătălin Itu, celălalt jucător al campioanei României convocat la acest turneu, a intrat pe teren în minutul 88, în locul clujeanului Olimpiu Moruțan. Un alt clujean aflat în lot, Marco Dulca, fiul actualului selecționer al echipei de fotbal feminin a României, a fost rezervă neutilizată. În următorul joc, programat duminică, de la ora 19, România înfruntă Ungaria, una din gazdele competiției.

România a obţinut un rezultat foarte bun în faţa uneia dintre favoritele la câştigarea competiţiei. Perr Schuurs a deschis scorul în minutul 16, cu o lovitură de cap, în urma unui corner, iar România a egalat patru minute mai târziu, prin Andrei Ciobanu, dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri. În general, echipa antrenată de Adrian Mutu a fost dominată de selecţionata batavă, care uneori s-a aflat cu fundaşii centrali la 40 de metri de poarta sa, dar în repriza secundă jocul a fost mai echilibrat, iar ultimele zece minute au aparţinut tricolorilor. România, deşi inferioară fizic, a arătat spirit de luptă, a făcut risipă de energie şi a încercat să acţioneze în ofensivă de oricâte ori a avut şansa. Clujeanul Olimpiu Moruţan a fost activ în primele minute ale meciului, iar în min. 4 a reuşit o intercepţie şi a pătruns spre careul advers, şutând de la circa 20 de metri pe lângă poartă. Olanda a avut prima ocazie în minutul 8, când de Wit a reluat periculos cu capul din centrarea lui Kluivert, dar mingea a trecut pe lângă poartă. Același Moruţan a fost din nou în prim plan în minutul 10, dar şutul său a fost blocat, iar Ciobanu a trimis peste poartă. Olanda a fost periculoasă și prin fiul celebrului Patrick Kluivert, care a fost blocat de Olaru în momentul şutului. Acelaşi Olaru a încercat să-l surprindă pe portar cu un şut de la 30 metri (32), dar mingea a trecut alături de ţintă. Olanda a mai avut o ocazie până la pauză, prin de Wit (36), mingea expediată cu capul de decar fiind reţinută de Vlad. În repriza secundă, deşi a avut în continuare posesia, Olanda şi-a creat prima situaţie cu-adevărat periculoasă abia în minutul 61, când şutul lui Lang de la 16 metri s-a dus în blocajul lui Paşcanu. Vlad a fost salvator (64) pentru şutul lui Koopmeiners de la 24 de metri. Până la final, batavii nu au mai reuşit să creeze pericol veritabil la poarta lui Vlad, dar tricolorii au fost mai incisivi şi au avut două ocazii imense. În minutul 66, Paşcanu a reluat la colţul scurt din 6 metri centrarea lui Ciobanu, dar portarul Scherpen a respins. În minutul 81, Ciobanu a executat o lovitură liberă de la peste 25 de metri, dar Scherpen a fost la post. Ceferistul Cătălin Itu a şutat slab şi pe centrul porţii (90+1) de la 17 metri. Ciobanu putea aduce victoria naţionalei de tineret a României, dar şutul său de la 16 metri a fost respins de sub transversală de Scherpen (90+2).