Protest organizat la Cluj-Napoca împotriva Guvernului Ungariei

Aproximativ 100 de persoane cu cărţi în limba maghiară în mâini au protestat, marți, în fața Consulatului General al Ungariei din Cluj-Napoca, faţă de intenţia Guvernului de la Budapesta de a restructura Academia Maghiară de Științe.

Prezent la protest, fostul senator UDMR Eckstein Kovacs Peter a spus că nu “este binevenit ca politicul să se implice și să spună ce și cum să facă cei din academie”. La rândul său, directorul Teatrului Național din Târgu Mureș, Attila Gasparik a afirmat că protestul este împotriva Guvernului de la Budapesta care, fără acordul Academiei Maghiare de Științe și fără dialogul cu reprezentanții acesteia, vrea să modifice structura instituției și să distrugă rețelele care au funcționat până acum. „Poate că academia are nevoie de reformă, dar nu putem accepta ca politicul să facă reforma într-o rețea științifică, unde savanții trebuie să își spună părerea și să vină cu idei. Este o chestiune de principiu, noi suntem beneficiarii roadelor Academiei Maghiare de Științe de la Budapesta. Sunt lucruri sfinte în care niciun guvern și niciun partid nu are dreptul să se implice”, a declarat directorul Teatrului Național din Târgu Mureș.

El a mai spus că Guvernul Ungariei începe să închidă porţile.

“Societatea maghiară a fost foarte deschisă în anii ’90 și solidară cu toate țările în care exista dictatură, iar acum simțim că se închid porțile și nu ar fi bine. Noi vrem să trecem prin Ungaria când mergem în Vestul Europei, vrem să fie, în continuare, o țară deschisă dialogului”, a mai spus Attila Gasparik.

C.P.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.