Potaissa Turda, victorie cu CSU Suceava

Potaissa Turda a învins, joi, CSU Suceava în cadrul etapei a 20-a din Liga Națională de handbal masculin, denumită Liga Zimbrilor. Partida s-a jucat pe „Sepsi Arena” din Sf. Gheorghe, iar formația antrenată de Horațiu Gal a confirmat calculele hârtiei și s-a impus cu 32-30, după 17-14 la pauză. Pentru formația noastră au marcat Dragas (8), Ghiță (7), Thalmaier (5), Dumitriu (3), Pavel (2), Rohozneanu (2), Lazăr (2), Zacaciurin (1), Savic (1) și Pop (1). Următorul meci al turdenilor va avea loc săptămâna viitoare, marți, cu CSM Focșani. Potaissa a așteptat un pas greșit din partea liderului Dinamo, însă campioana s-a impus în disputa cu HC Vaslui după un joc echilibrat în cea mai mare parte a timpului, dovadă și scorul la pauză, 13-13. Dinamo s-a desprins pe final și s-a impus cu 32-26. Dinamo acumulează 55 de puncte, iar Potaissa are 47 de puncte.