Potaissa Turda – Steaua în „sferturile” Cupei României la handbal

Campioana en titre și deținătoarea Cupei Românie CS Dinamo Bucureşti şi CSM Bucureşti au obţinut victorii în optimile de finală ale Cupei României la handbal masculin şi vor fi adversare în sferturile de finală, care vor avea loc astăzi.

Dinamo a dispus de CSM Focşani 2007 cu 29-24, Tudor Botea (4 goluri) fiind desemnat jucătorul meciului. Portarul Missaoui a făcut un meci excelent, iar ceilalţi marcatori ai dinamoviştilor au fost Shebib 6 goluri, Ghionea 5, Bannour 4, Asoltanei 4, Hebo 2, Gavriloaia 2, N. Negru 1, Kuduz 1. De la învinşi s-a remarcat Mihăiţă Miroiu, cu 7 goluri. Potaissa Turda rămâne în lupta pentru trofeu, după ce formația antrenată de Horațiu Gal a dispus de CSU Constantin Brâncuși Tg. Jiu cu 40-21, după 18-12 la pauză. Pentru un loc în „careul de ași” al competiției, turdenii se vor bate cu Steaua București, cea care în runda inaugurală a dispus de CS Universitatea Cluj.