Peste 50.000 de slujbe libere în România

În trimestrul trei al acestui an, în România erau înregistrate 55.000 de locuri de muncă vacante, nivel similar cu cel din trimestrul anterior, în industria prelucrătoare fiind concentrate aproape o pătrime din acestea, respectiv 13.600.

Datele Institutului Naţional de Statistică arată că sectorul bugetar a însumat peste 26% din numărul total al locurilor de muncă vacante, cu 6.500 de slujbe în sănătate şi asistenţă socială, 6.100 în administraţia publică şi 2.000 în învăţământ. Cele mai puţine posturi libere s-au înregistrat în tranzacţii imobiliare şi industria extractivă (100 locuri vacante pentru fiecare în parte).
În trimestrul III din 2019, rata locurilor de muncă vacante a fost 1,11%, menţinându-se la aceeaşi valoare din trimestrul precedent. Comparativ cu acelaşi trimestru al anului 2018, rata locurilor de muncă vacante a scăzut cu 0,19%, iar numărul locurilor de muncă vacante a scăzut cu 8.700. Cea mai mare rată a locurilor de muncă vacante s-a regăsit în alte activităţi de servicii (2,30%). Rate relativ mari ale locurilor de muncă vacante s-au înregistrat în administraţia publică (2,22%), respectiv în activităţi de spectacole, culturale şi recreative (1,95%). La polul opus, cea mai mică valoare a ratei locurilor de muncă vacante s-a înregistrat în industria extractivă (0,31%). Faţă de trimestrul precedent, cele mai semnificative scăderi atât ale ratei, cât şi ale numărului locurilor de muncă vacante s-au observat în activităţile de hoteluri şi restaurante (cu 0,49%, respectiv cu 1.000 de slujbe), urmate de administraţia publică (cu 0,26%, respectiv 800 posturi). La polul opus, cele mai relevante creşteri ale ratei locurilor de muncă vacante s-au regăsit în distribuţia apei; salubritate, gestionarea deşeurilor, activităţi de decontaminare (cu 0,57%), respectiv în tranzacţii imobiliare (cu 0,40%).
Cele mai importante creşteri ale locurilor de muncă vacante s-au înregistrat în învăţământ (cu 700 posturi) şi distribuţia apei; salubritate, gestionarea deşeurilor, activităţi de decontaminare (cu 500 slujbe).
În trimestrul III 2019, cea mai mare cerere de forţă de muncă salariată exprimată de angajatori atât din punct de vedere al ratei, cât şi al numărului locurilor de muncă vacante a fost pentru ocupaţiile de specialişti în diverse domenii de activitate (cu 1,32%, respectiv 14.200 locuri vacante).
Cele mai mici valori ale celor doi indicatori s-au înregistrat în ocupaţiile de lucrători calificaţi în agricultură, silvicultură şi pescuit (cu 0,55%, respectiv 100 locuri vacante).

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.