Patru medalii pentru clujeanul Mihai Gergely la Campionatele Naționale

Ultima zi a Camionatelor Naționale de înot în bazin de 50 de metri, care s-au desfășurat la București, în cadrul Complexului Sportiv „Lia Manoliu”, i-a mai adus sportivului clujean Mihai Gergely, legitimat la CSM Cluj-Napoca, încă două medalii, una de argint în proba de 100 de metri liber și o alta de bronz în finala la 200 de metri mixt. În prima probă, Gergely a ratat aurul și totodată titlul național în dauna stelistului David Popovici, care a dominat finala copios, având un timp cu aproape trei secunde mai bun decât medaliatul cu argint. Gergely a obținut poziția secundă după o luptă acerbă cu Alexandru Richard Szilagyi de la CSM Brașov, cei doi fiind despărțiți de doar 21 de sutimi de secundă. La 200 de metri mixt, Mihai Gergely a fost al treilea, după David Popovici și Vlad Ștefan Stancu, cei doi sportivi legitimați la Steaua București. Podiumul a fost identic cu cel de la 200 de metri liber. Din nou, David Popovici nu a avut adversar, dovadă că timpul său a fost cu cinci secunde superior celorlalți doi sportivi care au urcat pe podium. Lupta pentru argint a fost disputată, clujeanul fiind devansat cu 47 de sutimi de secundă. În total, Mihai Gergely a cucerit patru medalii la Campionatele Naționale.