Patrick Richard, cel mai bun marcator al României

România a fost aproape să obțină prima victorie în precalificările Campionatului Mondial din 2023. România a fost învinsă de reprezentativa similară a Belarusului cu scorul de 72-77, iar principalul marcator al echipei noastre a fost Patrick Richard, juător legitimat la „U” Banca Transilvania Cluj.

După ce au pierdut încleștarea cu Letonia și au beneficiat de o zi de pauză, jucătorii noștri au început montați întâlnirea cu Belarus. „Tricolorii” au condus cu 5-0 după primele minute de joc, însă adversarii au revenit pe tabela de marcaj. Patrick Richard a fost folosit ca titular, în timp ce Ștefan Grasu a intrat pe teren pe parcurs. Cei doi au contribuit cu puncte importante în special pe finalul sfertului inaugural, care s-a încheiat la egalitate, scor 19-19. Elevii lui Tudor Costescu au distribuit eficient mingea și au beneficiat de numeroase aruncări de trei puncte. Astfel, România a condus la pauză cu 39-38. Combatantele au mers cap la cap și în partea secundă a meciului. Patrick Richard a calmat jocul în momente importante și a spart defensiva oponenților. Nici Belarusul nu s-a lăsat mai prejos și a speculat anumite erori ofensive ale vulturilor. Diferența a fost de o posesie până în ultimele minute, când naționala de la Minsk a profitat de lipsa de reacție a jucătorilor români și a câștigat disputa. Patrick Richard a totalizat 14 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive în cele aproape 31 de minute petrecute pe teren, iar Ștefan Grasu a bifat puțin peste 11 minute și a izbutit 5 puncte și o recuperare. Următorul joc al naționalei este programat în această seară, de la ora 19:30, cu Letonia.