Mihai Gergely (CSM Cluj) – bronz la Campionatele Naționale

Mihai Gergely (foto), sportiv legitimat la CSM Cluj-Napoca, a obținut medalia de bronz în proba de 200 de metri liber din cadrul primei zile a Campionatelor Naționale de întor în bazin de 50 de metri, care se desfășoară la București, în Complexul Sportiv Național „Lia Manoliu”. Gergely a acoperit distanța în 1:54:74, fiind devansat de steliștii David Popovici și Vlad Ștefan Stancu. Primul, mare favorit la câștigarea titlului național, a dominat cursa copios da capo al fine, având un timp cu cinci secunde mai bun decât ocupanții locurilor doi și trei. Mihai Gergely s-a născut la Cluj-Napoca, la 26 ianuarie 2003, iar anul trecut a reprezentat România la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku (Azerbaidjan), concurând în probele de 100 metri fluture, 200 metri mixt și 400 de metri liber. Acesta se pregătește cub bagheta lui Claudiu Radu. Performera primei zile a competiției a fost Bianca Andreea Costea (CSA Steaua Bucureşti), cu două titluri naționale, cucerite la 50 metri liber şi 100 metri liber. Deja celebrul Robert Andrei Glinţă (CS Dinamo Bucureşti), sportiv calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a confirmat calculele hârtiei și a câștigat detașat proba de 50 de metri fluture, în care Daniel Cristian Martin (CSM Bacău), şi el calificat la Olimpiada japoneză de anul viitor, s-a clasat doar pe locul al treilea, deși era creditat cu mari șanse la medalia de argint. CSA Steaua a dominat prima zi a întrecerilor de natație, obținând patru titluri, urmată de CSM Piteşti a câştigat două, iar CS Dinamo şi CSU Piteşti, câte unul.