Medalie de argint pentru Clubul Voința Cluj la Turneul de box ”Gheorgheni Open”

În perioada 20-26 iunie a.c. s-a desfășurat la Gheorgheni, județul Harghita Turneul Internațional de Box „Gheorgheni Open” pentru juniori băieți și fete (schoolboys, schoolgirls) la care Federația Română de Box  l-a invitat oficial să participe pe sportivul clubului Voința Cluj, David Varga, component al lotului național de juniori, care a fost însoțit de antrenorul  Florin Bordi.

La competiția de la Gheorgheni, David Varga a cucerit medalia de argint la categoria sa de vârstă, fiind învins în finală de Angel Dimitrov, din Bulgaria, dublu campion european.

”Gheorgheni Open” a fost la prima sa ediție, turneul fiind deschis pentru toate Federaţiile Naţionale din fiecare Confederaţie, și la care au participat sportivi din peste 20 de țări.

Noul turneu internaţional a avut ca scop principal pregătirea boxerilor pentru viitoarele Campionate EUBC de box pentru elevi, dar și pentru Campionatele Europene de box EUBC destinate juniorilor.