„Lumină de primăvară”, la Centrul Turistic Gherla

La Centrul Naţional de Informare şi Promovare Turistică Gherla, în perioada 15-30 mai este deschisă expoziţia de pictură „Lumină de primăvară”, aparţinând doamnei profesoare Laura Constantin-Ocneru de la Şcoala Gimnazială Nr.1. Pe lângă lucrările de pictură ale dânsei mai sunt expuse şi 26 de desene ale elevilor din clasele VI-VIII de la şcoala respectivă, dar şi al elevilor din clasele a V-a, a VI-a, a IX-a şi a X-a de la Liceul Teoretic „Petru Maior”.

Vernisajul ce a avut loc marţi seara a fost deschis printr-un superb recital la nai al  interpretului Constantin Istici, după care managerul Centrului Turistic, Monica Pătac, a prezentat-o pe autoarea picturilor expuse în sălile locaţiei din centrul oraşului, remarcând bogata şi variata activitate creatoare a doamnei profesoare, cu expoziţii personale şi de grup în Bucureşti,  Cluj-Napoca, Constanţa, Timişoara, Dej, Jimbolia, Bacău şi Bârlad, dar şi  în Republica Moldova. Artista Laura Constantin-Ocneru a schiţat şi ea câteva din caracteristicile artei pe care o practică, scoţând în evidenţă simbioza artă-muzică, varietatea culorilor (în special roşu, galben şi alb), lumiozitatea tablourilor, deschiderea sufletului când pictează, meditaţia asupra culorilor alese. După cum a afirmat invitata acestei manifestări de suflet, în bogata ei carieră de artist plastic s-a inspirat din şcoala peisagistică engleză, dar şi din arta japoneză. O simbioză perfectă între cele două curente artistice de mare renume.

A mai luat cuvântul şi directoarea Şcolii Gimnaziale Nr.1 Gherla, prof. Liliana Pop, care a subliniat rolul cadrului didactic şi al pictoriţei în educaţia estetică a copiilor, recunoscând că este mândră că în şcoala lor lucrează un astfel de  profesor talentat, cu aptitudini  artistice. La sfârşitul vernisajului, elevii Mihai Lazea, Denis Chiş şi Miruna Pivodă, de la Liceul Teoretic „Ana Ipătescu”, au susţinut un program de muzică folk.

Conform obiceiului, managerul Centrului Naţional de Informare şi Promovare Turistică Gherla, Monica Pătac, a înmânat profesoarei Laura Costantin-Ocneru o Diplomă de apreciere din partea Primăriei Municipiului Gherla.

Expoziţia „Lumină de primăvară” poate fi vizitată în zilele de luni-vineri, între orele 8:00-15:00.

SZ.Cs.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.