La CRD: Caricatura – pusă la perete

caricaturi crd 5După gazetele de perete, specifice epocii comuniste, la Centrul Raţiu pentru Democraţie (CRD), din Turda, se impune “caricatura de perete”. Recent, un oaspete al CRD, desenatorul, ilustratorul, scriitorul şi jurnalistul Dan Perjovschi şi-a lăsat amprenta talentului şi a spiritului său de observaţie pe un perete din curtea aşezămîntului situat în Turda, Piaţa 1 Decembrie 1918, nr. 1.

“Caricaturile satirico-politice ale lui Dan Perjovschi se vînd destul de scump, însă desenele făcute aici reprezintă o donaţie din partea artistului” a precizat directorul executiv al CRD, Pamela Roussos Raţiu. Înainte de a veni la Turda, caricaturistul a realizat o expoziţie la Londra, cu sprijinul financiar oferit de Fundaţia Familiei Raţiu. Dan Perjovschi va reveni la Turda în luna septembrie, a mai menţionat Pamela Roussos Raţiu.

Născut în anul 1961, la Sibiu, desenatorul, ilustratorul, scriitorul şi jurnalistul Dan Perjovschi creează lucrări ce reprezintă o combinaţie între desene, desene animate, artă brută şi graffiti. Dan Perjovschi a realizat ilustraţii şi a scris articole pentru revista “22” din Bucureşti. Desenele sale satirice au făcut obiectul unor expoziţii realizate, potrivit Wikipedia, în Statele Unite ale Americii, Portugalia, Spania, Germania, Ungaria, Suedia, Elveţia, Marea Britanie, Germania, Mexic, Brazilia, Coreea de Sud, China etc. Perjovschi locuieşte şi lucrează la Bucureşti şi la Sibiu.

Emil HĂLĂŞTUAN

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.