Înfrângeri la pachet pentru „U” NTT Data Cluj

„U” NTT Data nu a reușit șă câștige nici unul din cele două meciuri susținute la sfârșitul săptămânii în Sala Sporturilor „Horia Demian” în cadrul celui de al doilea turneu al returului Diviziei A1 la volei feminin. Dacă în prima partidă, disputată contra formației Știința Bacău, elevele Luminiței Trombițaș porneau cu șansa a doua, întâlnirea cu VC Argeș se anunța una deosebit de disputată între două vecine de clasament, aflate pe locurile 10 și 11. În primul joc, pierdut cu 3-0 (-19, -24, -20), „studentele” au făcut, totuși, o figură frumoasă în fața unui adversar net superior, cu Adina Stanciu, autoare a 11 puncte în calitate de cea mai bună marcatoare. În disputa cu piteștencele, Universitatea a condus în primul set uneori la distanță confortabilă, dar de la scorul de 23-23 nu au mai reușit să concretizeze superioritatea de până atunci și au cedat cu 25-23. După cum informează și site-ul u-cluj.ro, setul secund s-a aflat la discreția oaspetelor, scor 25-16 pentru oaspete pentru ca în cel de al 3-lea, voleibalistele Universității să aibă o prestație mai apropiată de valoarea lor și să câștige cu 25-21. În ultima parte s-a mers „cap-la-cap”, cu schimbări spectaculoase de scor, dar, din nou, finalul le-a trădat pe clujence: după 23-21 nu au mai reușit nici un punct, au pierdut setul cu 25-23 și partida cu 3-1, având din nou în Adina Stanciu cea mai bună marcatoare cu 17 reușite.